Велика екологічна маніпуляція. Розслідування

Сьогодні розповімо вам, мабуть, про одну з найбільших екологічних маніпуляцій в історії нашої країни.

Ви, можливо, й не чули про Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок, або скорочено – НПСВ. І, може, ніколи б і не почули, але повірте, це точно стосується вас особисто. Тому зараз ми спочатку розповімо, що це таке, а потім розповімо, як нас з вами просто зараз “кидають” великі промислові олігархічні групи.

Отже. Колись, років 10 тому, українські олігархи зрозуміли, що їхнє вугілля настільки дороге і неякісне, що нікому за кордоном не потрібне. Інша справа – Україна, де роздуту ціну завжди можна перекласти на плечі звичайних громадян. Як? Дуже просто. Треба приватизувати не тільки шахти, а й теплові електростанції, які це вугілля будуть спалювати. А потім просто закласти всі витрати в тариф для населення.

Таким чином українську енергетику почали поступово скуповувати. Найбільшим і майже одноосібним гравцем на ринку став ДТЕК Ріната Ахметова, сконцентрувавши в своїх руках по 80 з гаком відсотків вугільних шахт та вугільних електростанцій та ще на додачу десь відсотків 20 обленерго.

Окрім загрози монополії, це несе ще й серйозну загрозу для довкілля. Адже все це нескінченне спалювання вугілля просто нереально забруднює повітря, воду та ґрунти нашої країни, від чого Україна постійно посідає “призові місця” у різних світових рейтингах забруднення довкілля.

Ось тому в Україні й запровадили НПСВ. Щоб поступово зробити енергетичну галузь більш екологічною та безпечною.

А що там у Європі?

А в Європі теж є вугільні електростанції, але там є свої нацплани по зменшенню викидів, як НПСВ в Україні, тільки вони їх вже давно виконали, встановивши сучасні фільтри та газоочисне обладнання.

І ось дійшло до того, що європейці виставили українському уряду умову. Або ухвалюєте і починаєте виконувати власний НПСВ, і тоді для вас відкривається європейський ринок, або можете далі труїти своїх громадян, але тоді торгуйте з Росією, бо їм там все одно.

Ну а якщо без жартів, то український НПСВ виник як наслідок угоди про асоціацію з Євросоюзом та приєднання України до Енергетичного співтовариства. І, якщо дуже коротко, то він передбачає, що частину електростанцій треба модернізувати, ну а ті, що зовсім старий мотлох, поступово вивести з експлуатації.

Але НПСВ – це ж не тільки про таблиці з обсягами викидів. Це ще й про великі гроші, близько 4 мільярдів євро, які протягом двадцяти років треба вкласти в модернізацію електростанцій, аби вони стали більш екологічними. І ось тут починається велика маніпуляція.

Після того, як ми винесли питання саботажу НПСВ на національний рівень, афілійовані нардепи та ЗМІ просто вибухнули цілою низкою замовних публікацій про те, що держава, мовляв, не потурбувалася про джерела фінансування для виконання НПСВ, а тому має тепер вигадати, де взяти гроші й взагалі Нацплан треба відкладати аж до 2038 року.

Тільки всі ці “адвокати” вугільної енергетики забувають одну маленьку деталь. Абсолютна більшість електростанцій в НПСВ – приватні. Тож чому (!) держава має шукати гроші для модернізації приватної власності? 

Адже хіба купуючи за низькою вартістю електростанції у держави той же Ахметов не знав, що в них доведеться вкладати гроші? Ну, може і не знав, але це легко перевірити. І ми це зробили, піднявши декілька договорів, які свого часу ДТЕК укладав з Фондом держмайна.

Ось, наприклад, договір продажу Дніпроенерго. Це Придніпровська, Запорізька та Криворізька ТЕС. Тут чорним по білому сказано: “Проведення заходів скорочення викидів оксидів сірки, азоту та твердих часток з початком виконання не пізніше 1 січня 2015 року”.

Або ось це: “встановлення приладів автоматичного контролю забруднюючих речовин під час встановлення пило-газо-очисного устаткування, передбаченого Договором про Енергетичне співтовариство”.

Отже, ДТЕК брав на себе зобов’язання профінансувати модернізацію ще навіть до того, як Україна розробила НПСВ, а тепер удає, що це новина?

Змушувати державу давати гроші на модернізацію приватної вугільної енергетики – це все одно, що вимагати від уряду гроші, наприклад, на екологічну модернізацію всіх старих “Жигулів”, які вам віддали за безцінь з єдиною умовою – провести їхню екологічну модернізацію самотужки.


І наостанок. Раз ви вже дочитали до кінця, то значить ви точно небайдужий громадянин або громадянка. В такому разі у нас для вас є гарна новина.

Ми розробляємо та підтримуємо сервіс моніторингу якості повітря SaveEcoBot. Якщо ще не користуєтеся, то відкривайте швидше Viber або Telegram та додавайте собі.

Так от тепер, якщо ви бачите якусь екологічну несправедливість, стихійне звалище, наприклад, або якісь викиди, то йдіть в SaveEcoBot, тисніть кнопку “Поскаржитись на забруднення”, і далі наш чат-бот допоможе вам скласти грамотне звернення та підкаже, куди його відправляти. 

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у межах проєкту "Екологічна свідомість проти екологічної корупції". Матеріал відображає позицію авторів і не обов'язково збігається з позицією Міжнародного фонду "Відродження".

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.