Мінцифри пропонує закрити великий перелік наборів даних змінами до постанови “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 835 та від 30 листопада 2016 р. № 867”, посилаючись на нові безпекові умови воєнного стану.
Ми у SaveDnipro виступаємо проти закриття критично важливих екологічних даних та підготували аналіз наборів і аргументацію необхідності збереження відповідної інформації у відкритому форматі.
Зокрема, проаналізували повний список відкритих екологічних даних, які планують закрити у проєкті змін до постанови КМУ №835, та виділили 22 набори, де забезпечення відкритого доступу у машиночитному форматі актуально і за умови воєнного стану.
Зважаючи на ці нові умови, у наших пропозиціях до проєкту змін ми наполягаємо на збереженні усіх даних, але пропонуємо адресу місцезнаходження суб’єкта господарювання та місця здійснення господарської діяльності скоротити до населеного пункту та залишити у відкритому доступі, оскільки:
– для того, аби можливо було локально визначити вплив наслідків від провадження господарської діяльності на довкілля та громадське здоров’я;
– доступ до цієї екологічної інформації захищений Орхуською конвенцією про доступ до інформації та 50 статтею Конституції України. Ці дані необхідні громадськості для участі в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля.
Також, ми пропонуємо для даних, що публікуються з визначеною періодичністю (наприклад, дані про виробництво електроенергії), залишити у відкритому доступі, але публікувати із затримкою у 30 календарних днів з огляду на дотримання безпекового порядку денного. Та забезпечити вільний доступ громадськості до наборів даних, оскільки галузь електроенергетики безпосередньо впливає на зміну клімату і продукує забруднюючі речовини в атмосферне повітря.
А із повним списком даних, аналізом та аргументацією від SaveDnipro ви можете ознайомитися у нашому розділі про відкриття екологічних даних.
А також, раді повідомити хороші новини!
Як ви знаєте, ми у SaveDnipro топимо за відкриті дані і нещодавно стали їхніми амбасадорами — розмістивши наш набір даних щодо погодинних розрахунків індексу якості повітря. І відтепер індекс якості атмосферного повітря для дрібнодисперсного пилу фракції 2.5 мікронів в населених пунктах України, розрахований системою SaveEcoBot — є офіційним джерелом, а SaveDnipro власником даних, внесених до державного реєстру відкритих даних. Тож, всі охочі, хто зацікавлений у роботі з даними якості повітря, можуть з легкістю використовувати структуровані машиночитні дані.