В Україні продовжується робота над покращенням механізмів захисту довкілля. Ми простежили, які зміни внесли в українське законодавство у квітні, і пропонуємо розглянути їх разом.
У квітні Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України напрацювало Методичні рекомендації щодо змісту та порядку розроблення планів поліпшення якості атмосферного повітря та короткострокових планів дій в Україні. Методичні рекомендації розроблені з метою забезпечення уніфікованого підходу до розроблення планів поліпшення якості атмосферного повітря та короткострокових планів дій. Ці рекомендації не встановлюють норм права і не тлумачать їх, і мають рекомендаційний характер.
Також Міндовкілля підготувало звіт щодо прогресу, досягнутого Україною в частині виконання політичних та економічних критеріїв для вступу до ЄС (за період 2022 року та початок 2023 року) у сфері довкілля та зміни клімату.
Окрім того, Міндовкілля у квітні опублікувало ряд повідомлень про оприлюднення проєктів нормативно-правових актів. Зокрема, були оприлюднені: проєкт наказу про затвердження форми протоколу про порушення оператором вимог законодавства у сфері реєстрації викидів та перенесення забруднювачів і відходів та постанов про розгляд справи про правопорушення; проєкт методичних рекомендацій щодо розроблення регіональних екологічних програм охорони довкілля; проєкт наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України «Про затвердження Інструкції про вимоги до оформлення документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Міністерство енергетики України у квітні опублікувало проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про схвалення Державної цільової економічної програми розвитку атомно-промислового комплексу до 2028 року». Метою Державної цільової економічної програми розвитку атомно-промислового комплексу на період до 2028 року (далі – Програма) є реалізація пріоритетного напряму державної політики щодо нарощування та модернізації виробничих потужностей урановидобувної галузі для повного задоволення потреб в урані вітчизняної атомної енергетики, створення умов для збереження кваліфікованого персоналу.
Також, у квітні Парламент схвалив у першому читанні урядовий законопроєкт № 8410, який удосконалює норми чинного Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Як вказує Міндовкілля, зміни в законопроєкті стосуються:
● зручності проходження процедури ОВД шляхом переведення її у цифровий формат;
● скорочення реальних строків проведення ОВД. Сьогодні загалом бізнес витрачає на всі етапи процедури близько 216 днів. Після схвалення законопроєкту у другому читанні всі етапи – до 67 днів;
● усунення дискреційних повноважень чиновників при ухваленні рішень;
● ефективніше й адресне інформування громадськості про початок процедури, можливість онлайн підписатися на обрані справи та відстежувати перебіг їх розгляду. Кожен українець чи громадська організація зможе підписатися на отримання сповіщень з реєстру ОВД та оперативно дізнаватися про кожен новий доданий у процедурі документ.
І ми продовжуємо слідкувати за найважливішими змінами у сфері захисту довкілля та будемо розповідати вам про них у наступних випусках #Екодайджест.