Ситуація на Запорізькій АЕС залишається напрочуд напруженою. Президент України та Головне управління розвідки України заявляють про готовність росіян зчинити теракт на окупованій станції, й водночас через підрив греблі Каховської ГЕС та висихання Каховського водосховища, окупована станція може опинитися без води для охолодження ядерних реакторів та відпрацьованого ядерного палива. Подальший розвиток подій, попри віру у краще, може бути будь-яким. Тому потрібно бути готовими та знати звідки черпати правдиву інформацію, у випадку надзвичайної ситуації на АЕС.
Нині в Україні разом із державним моніторингом, також активно розвивається громадський моніторинг рівня радіаційного фону. Найвідомішою та найбільш наповненою є система SaveEcoBot, створена командою громадської організації “SaveDnipro”. Наша система – єдина в Україні, яка поєднує дані про забруднення, забруднювачів та інструменти захисту довкілля, й є відкритою для безплатного використання у будь-який час. SaveEcoBot не просто можна, а й потрібно використовувати для перевірки рівня радіаційного фону, проте у випадку надзвичайної ситуації, вона не може бути єдиним джерелом інформації.
Чому? Дані наших автоматичних станцій та майже усіх інших станцій та постів – не верифіковані. Інформація збирається з різних джерел автоматично, включаючи державні системи моніторингу, станції місцевої влади, громадські станції, комерційні пристрої тощо. Усі дані публікуються на карті без перевірки. Тому, якщо показники на будь-якій станції нашої карти підвищуються, вони не можуть бути єдиним джерелом інформації про рівень радіації. Й через це у випадку аварії потрібно звіряти дані про рівень радіації громадського моніторингу з верифікованими даними.
Що означає верифікувати дані? Верифікація даних – це додаткова перевірка показників зі станцій моніторингу від державних органів. Державні пристрої для вимірювання рівня радіаційного фону сертифіковані, проте це не виключає випадкових збільшень числових показників через зовнішні фактори: банальну похибку у вимірюваннях або під час передачі даних, зміну стану навколишнього середовища (включно з тим, чи на момент вимірювання погода сонячна, чи навпаки дощова), наявність запланованих маніпуляцій з матеріалами, що здатні до радіоактивного випромінювання тощо. Спеціалізовані державні органи повинні перевірити наявні дані та відкинути всі інші причини підвищення радіаційного фону, щоб заявляти про надзвичайну ситуацію.
Хто може верифікувати дані? Важливо запам’ятати, що тільки державні органи влади мають право оголошувати про аварійні або надзвичайні ситуації. Офіційні джерела, такі як ДІЯР, ДСНС, національна, та місцева влада, повинні верифікувати дані й на основі цієї інформації комунікувати всі подальші заходи щодо цивільного захисту населення.
У випадку підвищення рівня радіаційного фону варто не тільки очікувати верифікованих даних, варто також самостійно аналізувати ситуацію. Якщо показники на будь-якій станції карти SaveEcoBot підвищуються, то:
- Вивчайте не тільки дані з одного пристрою, де спостерігається підвищення, а також сусідні, на яких є показники за той самий період. Якщо підвищення одиничне – це може бути похибкою виміру, проте якщо підвищення має виражену повторюваність на певній території – це вже тренд.
- Вивчайте метеорологічні показники з тієї самої локації – сонячне випромінювання, температуру, вологість, опади тощо. Ці показники можуть впливати на рівень радіаційного фону. Наприклад, сонячні промені – це те саме випромінювання, проте з іншою довжиною хвиль, й деякі прилади можуть їх реєструвати та видавати небезпечні для людини рівні радіації, у разі технічної несправності приладу.
- І тільки потім робіть якісь висновки та завжди чекайте оголошень від влади.
То кому ж довіряти у випадку теракту на Запорізькій АЕС? Наша карта радіаційного фону SaveEcoBot доступна й продовжує збирати дані з різних джерел в Україні. Нею можна скористатися, щоб перевірити рівень радіаційного фону. У випадку надзвичайної ситуації на ЗАЕС, SaveDnipro радить використовувати точки, де дані оновлюються раз у декілька хвилин: у містах Нікополь, Покров, Апостолове, Запоріжжя та інших. Це переважно власні станції, і є станції органів місцевої влади.
Вивчайте дані громадського моніторингу та очікуйте на верифікацію даних та офіційні заяви від держави. Виключне право оголошувати про аварійну ситуацію є тільки у державних органів влади. Всі подальші дії щодо цивільного захисту населення мають комунікувати тільки офіційні джерела: Держатомрегулювання, ДСНС, національна та місцева влада.
Водночас якщо ви помітили незвичайні зміни в показниках у SaveEcoBot, будь ласка, повідомте нас.
Бережіть себе, своїх близьких та холодний розум!