Ми всі живемо в зоні впливу великих забруднювачів, навіть якщо не знаємо про це. Бо зона їх впливу сягає сотень кілометрів. І якщо ви замислюєтесь над тим, як змусити підприємства зменшити шкоду довкіллю, наш досвід стане вам у пригоді.
У 2017 році декілька друзів об’єдналися навколо проблеми забруднення мільйонного міста Дніпра найстарішою немодернізованою ТЕС в Європі. На той час вона генерувала 80% промислового забруднення Дніпра, яке традиційно входить до ТОП-3 міст України з найбруднішим повітрям.
Так з’явилася ініціативна група SaveDnipro і розпочалася адвокаційна кампанія щодо захисту від негативного впливу ДТЕК Придніпровської ТЕС. В результаті кампанії підприємство взяло на себе зобов’язання впродовж 3 років провести екологічну модернізацію майже на 1 мільярд гривень.
Підготовка і перші кроки (2017-2018)
Від самого початку адвокаційної кампанії ми робили те, на що раніше мало хто наважувався:
- проводили зустрічі з Міністром екології;
- пікетували головний офіс ДТЕК у Києві;
- виступали на брифінгу у парламенті;
- виносили питання на розгляд Екологічного комітету Верховної Ради, з рішенням якого можна ознайомитися тут;
- проводили краудфандингову кампанію для вирішення організаційних питань;
- зустрічалися з ТОП-менеджерами забруднювача;
- зібрали дніпрян на громадські слухання, для яких заздалегідь розробили зауваження:
- вели розгорнуту публічну комунікацію;
- звітували перед громадськістю про успіхи адвокаційної кампанії.
Перед слуханнями ми взяли участь у великих 2-денних переговорах в Міністерстві з ТОП-менеджерами ДТЕК та представниками профільного міністерства. Так спочатку в особистому контакті, а потім в онлайн режимі ми тримали оборону, проговорюючи всі вимоги для захисту громади. А представники ДТЕК опиралися, занижаючи свої можливості. Простими словами, йшов великий торг щодо екологізації найбільшого промислового забруднювача міста Дніпра.
Громадські слухання (2018)
28 березня 2018 року відбулися громадські слухання в першій в історії України процедурі ОВД1 з великим забруднювачем. Разом із громадою ми озвучили та подали всі свої зауваження. Долучилося дуже багато містян, депутатів всіх рівнів, представників громадських формувань. А результатом став Висновок з ОВД, в який були внесені майже всі наші зауваження і пропозиції. А саме:
- 10 енергоблок – електрофільтр в 2018 році, моніторинг на трубу в 2018 році.
- 7, 8 енергоблоки – електрофільтр в 2020 році, моніторинг на трубу в 2020 році.
- Робота 7, 8 блоків тільки в разі екстреної необхідності.
- Виведення відхідних газів з найнижчої труби в 100 метрів на більш високу.
- Моніторинг на санзоні в 2018 році.
- Консервація золошлаконакопичувача в руслі р.Шиянка в 2020.
- Обов’язкове щорічне озеленення на межах об’єктів підприємства не менш ніж 300 деревами.
- Роздільний збір відходів, з подальшим продажем.
- Використання низькосірчистого вугілля (1,3%).
- Контроль якості вугілля.
- Єдине, чого не вдалося досягти у зв’язку з тим, що українське законодавство дозволяє до 2026 року цього не робити – це врахування вимог по впровадженню сірко- та азотоочистки. Все інше було внесено в головні дозвільні документи забруднювача. І сьогодні, якщо підприємство не буде виконувати вимоги з Висновку ОВД, воно може понести навіть кримінальну відповідальність.
Перші зрушення (2018-2019)
У 2018 році перші вимоги ОВД почали втілюватися в життя: в руслі річки Шиянка почали висаджувати дерева і консервувати золошлаконакопичувач. Його вже не будуть використовувати. Відповідно, на місці видалення відходів не буде збільшуватися обсяг золошлаків. Це важливо, адже воно знаходиться просто в спальному районі міста. В ідеалі цей об’єкт має бути повністю ліквідований, але для цього підприємство має вирішити, куди подіти 40 мільйонів тонн накопичених відходів.
Далі – більше! У 2019 році на 10-му енергоблоці Придніпровки встановили сучасний електрофільтр! Також був запроваджений моніторинг на санітарно-захисній зоні та моніторинг на модернізованих джерелах викидів.
І ось уже в кінці 2020 року на найстаріших та найбрудніших – 7 і 8 енергоблоках станції повинні або встановити електрофільтр, що знизить викиди пилу до європейських норм, або вжити альтернативних заходів.
За нашою інформацією, підприємство розглядає такі варіанти: або вивести їх з експлуатації, або перевести на більш екологічне паливо, наприклад, газ. В будь-якому разі, викиди цих блоків більше ніколи не будуть такими жахливими, як раніше.
Тоді на станції залишаться тільки блоки, на яких встановлено сучасне очисне обладнання від пилу. А згідно з Нацпланом за кілька років на енергоблоці №11 мають встановити сірко- та азотоочистку. Всі інші енергоблоки мають виводитися з експлуатації.
Станція вже істотно знизила свої викиди у зв’язку з тим, що зараз переважно працюють блоки з електрофільтрами. А в перспективі негативний вплив стане ще нижчим.
З усім переліком вимог, внесених до Висновку ОВД, можна ознайомитися в Реєстрі ОВД:
- Висновок №7-03/12-20181720/1 від 10.05.2018
- Висновок №7-03/12-20181719/1 від 10.05.2018
- Висновок №7-03/12-20181410/1 від 10.05.2018
А із календарем впровадження екологізації – ось тут.
Контроль та стимуляція (з 2018)
Але на цьому адвокаційна кампанія не закінчується. Виконання зобов’язань, які підприємство взяло на себе в результаті ОВД, має контролюватися. Для цього в Законі про ОВД передбачений післяпроєктний моніторинг, який має здійснювати екологічна інспекція, а в нашій адвокаційній кампанії – громадський контроль.
Так у 2019 році нам довелося актуалізувати питання по Придніпровській ТЕС, активно залучати народних депутатів, міністерство та екологічну інспекцію, коли підприємство не встановило електрофільтр у визначений Висновком строк. Тож важливо не тільки контролювати, але й стимулювати компанії дотримуватися строків, зазначених у домовленостях та перенесених до дозвільних документів.
Зміни, які стосуються великих підприємств-забруднювачів не відбуваються швидко та одразу. Адвокаційна кампанія включає низку заходів: зустрічі, пікети, брифінги, переговори, активне залучення до процедур, які передбачають участь громадськості, і, звичайно, контроль. Цей процес триває аж до моменту, коли підприємство виконає всі взяті на себе зобов’язання.
Наостанок
Вам казатимуть:
“Так ніхто не робить. Нічого не вдасться.
Ми це вже пробували. Воно так не працює…”
Нехай це вас не зупинить. Будьте розсудливими, наполегливими і допитливими. Шукайте однодумців і союзників, збирайте інсайди та консультуйтеся з фахівцями. І нехай завдяки Вам у боротьбі українців за чисте та безпечне довкілля з’явиться ще один успішний кейс, який надихатиме інших!
Про те, що таке процедура ОВД та як спростити собі в ній участь, дивіться у нашому відео.
Читайте також, як команда SaveDnipro боролася з рішенням Дніпровської міської ради про виділення з міського бюджету 5 мільйонів гривень на ремонт трубопроводів шлаконакопичувача ДТЕК Придніпровської ТЕС [1][2][3][4][5][6][7].