Мабуть, вже всі в Дніпрі чули про скандал із зеленою зоною на житловому масиві Перемога, яку місцева влада раптом вирішила віддати під забудову для нібито паралімпійської бази. Але насправді в історії виявилося подвійне чи навіть потрійне дно. Якщо не чули, то ми розповімо…
- Коли людей, що виступають проти свавілля Дніпровської міської ради, ображають та звинувачують у “проплаченості”.
- Міськрада кричить, що віддасть гроші іншому району, а насправді у тому районі роботи вже і так заплановані, а кошти – виділені.
- Міський голова пише на своїй сторінці про “постыдную войну с людьми с инвалидностью”, а його піарники нашвидкоруч малюють рендер нібито планованої реконструкції… І потім виявляється, що в природі такого проєкту не існує, а на малюнку взагалі відсутня та сама база для паралімпійців…
Коли таке відбувається, то хочеться, по-перше, підтримати людей, які опинилися в епіцентрі інтриг та маніпуляцій. І по-друге, відновити хронологію подій аби убезпечити місцевих від подальших маніпуляцій. Отже:
База для паралімпійців
Давним-давно, ще 20 років тому, голова паралімпійського комітету України Валерій Сушкевич почав планувати будівництво спортивного центру в місті Дніпрі. В одному з проєктів йшлося про територію лікарні Мечникова.
А у квітні 2017, під час першої каденції Філатова, депутати прийняли рішення про виділення паралімпійському комітету території – спочатку 30 гектарів у районі Червоного Каменя. А потім апетити зросли втричі, і йшлося вже про 101 га на Набережній Заводській. Там, де раніше була частина заповідної зони.
У червні 2018 за розпорядженням Кабінету Міністрів України паралімпійцям було видано дозвіл на розробку проєкту на 40 га на Набережній Заводській, а за рік там же було дозволено використовувати 38 га для забудови. Як бачимо, на ж/м Перемога, принаймні до цього часу, нічого не планувалося.
Зелена зона Перемоги
Але інтерес до зеленої зони на Перемозі у місцевої влади Дніпра все ж з’явився не вчора. Ще у 2012 вони розглядали проєкт землеустрою щодо виділення там ділянки для одного зі своїх КП.
А перша згадка про комплекс для тренувань спортсменів з інвалідністю на ж/м Перемога з’явилася восени 2019 – у рішенні міськради про виділення 8 га у постійне користування підприємству об’єднання громадян “Всеукраїнський реабілітаційно-відновлювальний спортивний центр національного комітету спорту інвалідів України”.
За рік, у 2020, міськрада приймає рішення про розділення вже виділеної паралімпійцям землі на дві різні ділянки. Після цього на Перемозі з 8 гектарів у спортсменів залишилося 1.5 га під забудову і 0.12 га під причал.
22.09.2021 Дніпровська міська рада ухвалює рішення, яким передає паралімпійцям в оренду на 10 років ділянку для причалу та видає дозвіл на “заміну” дерев на ділянці, виділеній для будівництва бази. Після цього, без проведення громадських слухань, забудовник починає огороджувати територію парканом, а люди – виходити на протести.
Коли місцеві жителі організували мітинг та почали збирати підписи проти забудови зеленої зони, рішенням міськради від 20.10.2021 будівництво було припинено. Тоді ж наголосили на необхідності проведення громадських слухань та призначили кінцеву дату їх проведення 19.12.2021. Долучився до ініціативної групи і наш Артем Романюков.
Але вже на наступній сесії дедлайн проведення слухань було скасовано.
Тим часом місцеві жителі гуртуються, проводять суботники, висаджують дерева та готуються до наступного етапу боротьби. Вони зібрали близько 11 000 (!!) підписів проти будь-якої забудови зеленої зони. А на останньому мітингу громадою було ухвалено рішення про залучення вчених для дослідження цієї території. Це потрібно, аби Зелена Перемога отримала статус заказника, що дозволить забезпечити додатковий захист.
Сподіваємося, все закінчиться щасливо, і дніпряни не втратять чергову зелену зону. Сама ж ця історія є яскравою ілюстрацією того, що буває, коли влада нехтує думкою містян, а також надихаючим прикладом для громад по всій країні про те, як можна і треба відстоювати свої права.
Посилання на всі ресурси “ПРОИЗВОЛА.НЕТ”
Рух жителів району Перемога та жителів міста Дніпро проти забудови зеленої зони на набережній Перемоги (від кільця до колишнього кінотеатру Салют):