Адвокатували право мешканців Дніпра на чисте та безпечне довкілля. Провели ефір, присвячений проблемі понаднормових викидів забруднюючих речовин коксохімічним виробництвом ПрАТ «ДМЗ». В ефірі взяли участь громадські активісти з Дніпра, які розповіли про поточну ситуацію. Своєю чергою, голова ГО SaveDnipro Ірина Черниш повідомила про оскарження нашою організацією дії дозволу на викиди в атмосферне повітря ПрАТ «ДМЗ». Ефір охопив понад 200 тис. користувачів Facebook, а численні коментарі та реакції мешканців Дніпра підтвердили високу актуальність цієї проблеми.
Звернулися до мешканців Дніпра з проханням надсилати звернення з вимогою призупинити дію поточного дозволу на викиди в атмосферне повітря ПрАТ «ДМЗ», виконати заходи з екологізації підприємства, а також встановити автоматизовані засоби контролю на джерелах викидів підприємства. Для цього підготували шаблон звернення, яке користувач мав підписати від свого імені й відправити на адреси підприємства та Дніпропетровської ОВА. Шаблоном скористалося 129 (!) мешканців Дніпра.
Надали широкого розголосу ситуації з відмовою ПрАТ «ДМЗ» допустити представника ГО SaveDnipro до позапланового заходу контролю, який проводила Державна екологічна інспекція Придніпровського округу. Скандал з недопуском представника отримав повторне висвітлення в ТГ-каналах і ЗМІ Дніпра, зокрема у нашій спільній публікації з Інстаграмом ProDnipro, яка охопила понад 50 тис. читачів.
Оприлюднили власну аналітику, яка спирається на офіційні дані Українського гідрометцентру щодо якості повітря. Виявили погіршення окремих показників у 2024 році порівняно з попередніми роками у містах Дніпропетровської області та у Львові. Звернули увагу відповідних органів місцевої влади на обов’язок розробити План поліпшення якості повітря (постанова КМУ № 827 від 14 серпня 2019 р.). Ця серія публікацій буде продовжена аналізом ситуації в інших містах і регіонах України.
Розповіли про серію поїздок до заповідників, які постраждали від російської агресії, з метою апробації методики фіксації завданої шкоди. Відвідали природні заповідники Древлянський, Гетьманський, та ландшафтний парк Сеймський, де були відібрані проби для лабораторних досліджень постраждалих ділянок, а також зафіксовані свідчення про злочини проти довкілля.
Керівник ІТ-напряму ГО SaveDnipro Павло Ткаченко виступив перед учасниками міжнародного хакатону Climate Data Safe. Він розповів про наш досвід роботи з екологічними даними. Хакатон проводився під егідою наших партнерів з Safecast (Японія) і мав на меті створення надійної системи для збереження кліматичних даних.
Підписали звернення громадськості щодо Національного військового меморіального кладовища до Президента України, Прем’єр-міністра та Міністерки у справах ветеранів. У публічній комунікації звернули увагу на порушення Орхуської конвенції, яка вимагає від держав-підписантів залучати громадськість до прийняття рішень, що мають вплив на стан навколишнього середовища.
Прокоментували ситуацію з погіршенням якості повітря в Івано-Франківську, яку фіксують станції громадського моніторингу. Акцентували необхідність підсилити систему моніторингу мережею датчиків від міськради Івано-Франківська (які мають вимірювати у тому числі PM2.5) за прикладом мережі КМДА у Києві.