У березні 2025 команда ГО SaveDnipro відстоювала позицію громади Дніпра на слуханнях у ПрАТ «ДМЗ»; щодня моніторила радіаційний фон та якість повітря в Україні; працювала над розширенням мережі громадського моніторингу радіаційного фону; продовжувала роботу над концепцією цифрової платформи зеленого відновлення; відстежувала та коментувала для ЗМІ різке збільшення осередків випалу рослинності; підписала Меморандум про співробітництво з Міндовкілля; налагоджувала співпрацю з місцевими органами влади.
Детальніше про досягнення і важливі справи SaveDnipro у березні 2025 далі у цьому дайджесті.
Захищаємо громадське здоров’я мешканців Дніпра. 13 березня ми оприлюднили дату та час громадського обговорення в рамках процедури з отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря коксохімічним виробництвом ПрАТ «ДМЗ» (цю інформацію вдалося отримати лише завдяки запиту до Дніпропетровської ОВА). А 21 березня разом з іншими небайдужими дніпрянами взяли участь у громадському обговоренні. Як і слід було очікувати, громадськість і підприємство-забруднювач не дійшли згоди по жодному з питань. Тепер рішення про те, яким буде дозвіл на викиди для коксохіму, за Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України.
Посилюємо співпрацю з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України. 25 березня підписали Меморандум про співробітництво. Реалізація багатьох природоохоронних ініціатив залежить від позиції профільного міністерства, тож сподіваємося на сприяння з боку Міндовкілля. В першу чергу розраховуємо на співпрацю щодо створення нових цифрових сервісів та прогресу у сфері відкритих екологічних даних.
Продовжуємо роботу над концепцією цифрової платформи зеленого відновлення. Зокрема, провели міжвідомчий дзвінок з керівництвом платформи DREAM, представником Міндовкілля та RST. Озвучили ідею концепції, обговорили особливості функціонування платформи. Отримали базову згоду щодо обміну інформацією з DREAM по АРІ.
Розширюємо мережу громадського моніторингу радіаційного фону. В Україні працюють вже 40 станцій радіаційного моніторингу Radnote, і ми продовжуємо розвивати цю мережу разом з SAFECAST та Blues Inc. Отримано ще одну партію цих пристроїв для встановлення по країні. Нещодавно одна з таких станцій була встановлена на базі Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.
З цієї нагоди університет організував захід, на якому наш Павло Ткаченко розповів про станцію радіаційного моніторингу Radnote, яка не потребує живлення від електромережі (живиться від сонця) та кабельного або Wi-Fi доступу до Інтернету.
Зафіксували різке збільшення пожеж на території України в першій декаді березня. Статистику пожеж наша система SaveEcoBot щогодини автоматично збирає з супутникової системи FIRMS від NASA. Той факт, що пожежі фіксуються по всій території України (а не лише на лінії бойового зіткнення), вказує на те, що причинами пожеж часто є самовільні підпали рослинних решток, а не тільки мілітарний вплив (обстріли агресора).
Підтримали хакатон, спрямований на розв’язання питань з якістю повітря у Львові. Під час хакатону, організованого Львівською ОВА, студенти працювали із даними якості атмосферного повітря від УкрГМЦ у Львівській області за 2018-2025 роки, які вдалось отримати завдяки співпраці SaveDnipro з ЛОВА, щоб відповісти на важливі питання про можливі причини погіршення ситуації, її вплив на громадське здоров’я, можливі засоби розв’язання проблеми. Наш Павло Ткаченко створив машиночитні дані повітря для учасників зі звітів УкрГМЦ, поділився з учасниками хакатону своїм досвідом аналізу відкритих даних та був ментором однієї з команд-учасниць.
Працюємо над розширенням даних про якість повітря у Черкаській області. З відповідною пропозицією до нас звернулася Черкаська ОВА, яка хоче, щоб дані з постів спостережень обласного гідрометцентра та обласного центра профілактики хвороб відображалися в системі SaveEcoBot. Ірина Черниш та Павло Ткаченко взяли участь у робочій нараді в Черкаській ОВА щодо механізмів та регламенту передавання інформації до системи SaveEcoBot.
Захищаємо зелені зони Дніпра від забудови. SaveDnipro та Платформа Громадський Контроль знову виграли судову справу. Апеляційний суд скасував рішення Дніпровської міської ради щодо внесення змін до Генплану, та зобов’язав відобразити на Генплані зелені лінії. Дякуємо за справедливі рішення суддям першої та другої інстанції, а також адвокатам Сергію Білоконю та Василю Підлужному.
Продовжуємо нашу просвітницьку діяльність:
- Проаналізували повноваження заступників Міністра охорони довкілля та природних ресурсів України та те, як вони перерозподілялися між заступниками останнім часом.
- Ірина Черниш в ефірі Громадського радіо розповіла про загрозливу ситуацію з пожежами та наголосила на тому, що в Україні заборонений самовільний випал рослинності.
- Пояснили що таке «зелене відновлення» та які засадничі проблеми постають на шляху до його реалізації. Дали загальне уявлення про Зелену таксономію ЄС, яка відіграватиме ключову роль в процесі зеленого відновлення України. Ці дві публікації охопили понад 80 тис. користувачів соцмереж.
- Роз’яснили нашу позицію щодо несертифікованих станцій громадського моніторингу якості повітря. Порівняли показники з несертифікованих станцій з показниками сертифікованої мережі КМДА у Києві – істотних відмінностей не знайшли. Підкреслили необхідність активніше розвивати державний моніторинг, а не лише покладатися на приватну ініціативу небайдужих громадян.
- Привернули увагу до того факту, що 57% українських компаній не чули про стандарти ESG. Пояснили їх суть та важливість для українського бізнесу.
- Провели робочі зустрічі та наради з різними ОВА та регіональними ДСНС щодо відкриття екологічних даних, та створення цифрових рішень для їх аналізу.