В Україні продовжується робота над покращенням механізмів захисту довкілля. Нарешті сайт Міндовкілля запрацював і ми простежили, які зміни внесли в українське законодавство у березні, і пропонуємо розглянути їх разом.
У березні Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України повернуло у публічний доступ частину своїх екологічних даних, а саме: перелік суб’єктів господарювання, яким Міндовкіллям затверджено показники емісії (питомі викиди) забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а також перелік дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами об’єктів 1, 2, 3 груп із зазначенням номера та строку дії.
Також Міндовкілля оприлюднило ряд документів та нормативно-правових актів. Зокрема, План діяльності на 2023 рік та наказ про затвердження Зміни до Плану діяльності Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України з підготовки проєктів регуляторних актів на 2023 рік. Ще відомство опублікувало ряд наказів: наказ №178 “Про утворення Міжвідомчої робочої групи з проведення первинної оцінки стану імплементації актів права Європейського Союзу (acquis ЄС) у сфері захисту довкілля” та наказ №125 Про утворення комісії з питань передачі майна в рамках проєктів «Найкращі доступні технології та методи управління (НДТМ) для України» та «Підтримка впровадження схеми торгівлі квотами на викиди парникових газів (СТВ) в Україні».
Окрім того, Міністерства опублікувало ряд повідомлень про оприлюднення проєктів постанов Кабінету міністрів України та наказів Міндовкілля, про: «Деякі питання функціонування «ЕкоЗагрози» та фіксації фактів заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу» (з метою забезпечення можливості громадянам оперативно сповіщати про факти заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу, внаслідок збройної агресії російської федерації); «Про затвердження Примірного положення про регіональні центри моніторингу довкілля»; «Про внесення змін до деяких Технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин» (з метою подовження дії поточних технологічних нормативів для коксохімічного та агломераційного виробництва відповідно до пункту 25 Плану заходів щодо дерегуляції господарської діяльності та покращення бізнес-клімату); «Про затвердження форми звіту оператора про викиди та перенесення забруднювачів і відходів»; “Про затвердження Порядку ведення Національного реєстру викидів та перенесення забруднювачів”; “Про затвердження вимог до звіту уповноваженого органу про реєстрацію викидів та перенесення забруднювачів і відходів та порядку складання і оприлюднення такого звіту”.
У березні Державну екологічну інспекцію України прийняли до Мережі Європейського Союзу з імплементації та правозастосування екологічного права (IMPEL). Це дозволить Україні забезпечити ефективний контроль за дотриманням екологічного законодавства на національному рівні та взаємодіяти з іншими країнами-членами мережі для обміну досвідом та розробки спільних стратегій в галузі екології.
Ще одним нововведенням березня стало те, що на Урядовому порталі з’явилось повідомлення про те, що Договір на проведення громадського обговорення в процедурі ОВД можна буде укласти онлайн. Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку передачі документації для надання висновку з оцінки впливу на довкілля та фінансування оцінки впливу на довкілля. Також зазначається, що це дозволить зменшити час проходження процедури на 60 календарних днів.
І ми продовжуємо слідкувати за найважливішими змінами у сфері захисту довкілля та будемо розповідати вам про них у наступних випусках #Екодайджест.