Іноді здається, що займатися питаннями природоохорони, зміни клімату та захисту довкілля можуть лише професійні екологи чи відчайдушні екоактивісти. Видається, що людям, які зовсім не заглиблені в тему складно та затратно почати вести екологічний спосіб життя. Проте це зовсім не так! Тож розберімося в тому, чим відрізняються екологи від екоактивістів та як швидко й безболісно змінити своє життя на більш екологічне!
Варто почати з того, що й екологи й екоактивісти надзвичайно важливі для захисту довкілля, й лише сумісними зусиллями природоохоронний рух досягає позитивних результатів! Екологи мають відповідну освіту та всебічне уявлення про взаємодію та баланс компонентів навколишнього середовища, включно із людьми. Водночас екологічні активісти часто дуже добре розуміються на певній екологічній проблемі, проте можуть не мати екологічної освіти. Нерідко люди стають екоактивістами, намагаючися вирішити близьку для себе екологічну проблему, тому ґрунтовно вивчають її причини та шукають шляхи її розв’язання. Тож відмінність між екоактивістами та екологами полягає в наявності освіти, різному досвіді та напрямах роботи, але й об’єднує спільне прагнення покращити стан довкілля та захистити природу.
Та чи потрібно мати глибинні знання з екології загалом, або з конкретного питання, щоб долучитися до природозахисного руху? Однозначно ні. Навіть найменший внесок від кожного з нас допомагає довкіллю!
Ми у SaveDnipro щоденно працюємо для того, щоб захистити права громадян на чисте та безпечне довкілля, сприяємо впровадженню екологічних реформ та відкриттю суспільно-важливої екологічної інформації. Зокрема, доступною для всіх є зібрані нами на мапах дані про якість атмосферного повітря та рівень радіаційного фону. А ще ми прагнемо допомогти довкіллю не тільки роботою нашої організації, а й у повсякденному житті. Щоб надихнути якомога більше людей впроваджувати у своє життя екологічні звички, члени нашої команди радо поділилися своїм досвідом!
Роман Колесник, операційний директор SaveDnipro, сортує сміття, максимально мінімізує використання нових пакетів та здає використані батарейки у спеціальні пункти збору. Він також надає перевагу продукції тих виробників, які організували виробництво з перероблених матеріалів та які виготовляють продукцію з можливістю хоча б часткового подальшого її перероблення. “Успішність бізнесів зі сталими підходами стає прикладом і стимулює інші бізнеси переймати приклад,” — вважає Роман.
“Ми із сім’єю збираємо з прибудинкової території листя та компостуємо його, отримуючи поживне добриво, а не спалюємо” — пишається Катерина Гілевич, адміністраторка SaveDnipro. Катерина давно користується шоперами замість пакетів, непотрібний одяг віддає на благодійність й намагається економити воду, наприклад, миє овочі у мисці, а водою потім поливає квіти.
Геннадій Кіріченко, менеджер з даних та клієнт-менеджер SeveEcoBot, не тільки сортує тверді побутові відходи – пластик, скло та папір, а й компостує харчові відходи! Це допомагає зменшити навантаження на сміттєві полігони, і дає корисне добриво для городу чи рослин у вазонах.
“Я намагаюся зменшити обсяг пластикових відходів, — ділиться Софія Придувалова, комунікаційна менеджерка SaveDnipro, — тому активно використовую торби, шукаю продукти з меншою кількістю пластикового пакування, купую овочі та фрукти без пакетів та використовую багаторазову чашку, коли купую каву із собою. І також віддаю перевагу повторному використанню одягу, тому купую речі і на секонд-хендах, і у кравців, що перешивають старий отяг у щось нове та стильне!”
Додати у своє життя корисну екологічну звичку дуже просто, але найважливіше зрозуміти свою мотивацію. Чому ви хочете допомогти природі? Розуміння конкретної мети завжди допомагає не лише у досягненні цілі, а й у мотивації йти до неї. Зрозумівши мету, найкраще починати із невеликих побутових звичок, й тоді поступово збільшувати кількість проекологічних дій. Наприклад, почніть купувати каву у багаторазове горнятко, а за деякий час спробуйте сортувати сміття. Не потрібно братися за все й одразу.
Поступово додавайте у своє життя все більше екологічних активностей та заохочуйте до екоактивізму друзів та сім’ю! А якщо відчуєте бажання, сили та натхнення, приєднуйтесь до екологічних організацій, груп однодумців та акцій. Волонтерте, підтримуйте екологічний рух інформаційно або допоможіть фінансово – це дуже допомагає захищати довкілля зараз й стане ще актуальнішим під час післявоєнної відбудови України.
Зробити життя екологічнішим — просто, лиш варто спробувати!
Розділяєте наші цінності та бажаєте підтримати команду? Зробіть свій внесок! Ваша підтримка допоможе нам продовжувати розвивати мережу радіаційного моніторингу та моніторингу якості повітря, боротися за відкриття та цифровізацію екологічних даних та реалізувати інші амбітні цілі.