Інформація про 2 доби переговорів в рамках адвокасі #Придніпровка_фільтруй

Вчора Ірина Черниш, Артем Романюков і Павло Ткаченко представляли нашу групу на багатогодинних переговорах з ДТЕК за участю Міністерства екології в Києві. Переговори настільки затягнулися, що ми пропустили поїзд, тому приїхали в Дніпро сьогодні о 3 ночі, а вже о 10 ранку зібралися, щоб синхронізуватися перед другим раундом, який приблизно в тому ж складі провели вже сьогодні.

На порядку денному, як завжди, стояло три базових питання.

  1. Сучасна система фільтрації
    1.1. Пилеочистка (електрофільтри / емульгатори)
    1.2. Сіро-азотоочистка
  1. Безперервний моніторинг (в т.ч. доступ до інформації онлайн)
    2.1. Моніторинг на санзоні (в межах 500 м від станції)
    2.2. Моніторинг на котлах (грубо кажучи те, що виходить з труби)
  1. Відходи
    3.1. Існуючі 11 мільйонів тонн відходів в межах Дніпра від спалювання антрациту
    3.2. Нові відходи від спалювання газового вугілля (марка Г)

Тепер про результати.

Спробуємо у форматі “було / стало”, але будемо сильно спрощувати, інакше вийде 10 сторінок.

1.1. Пилеочистка

Було:
Мова про електрофільтри не йшла взагалі. ДТЕК був готовий ставити тільки 1 емульгатор на 1 з блоків.

Стало:
ДТЕК попередньо взяв на себе зобов’язання встановити 2 електрофільтри на 3 блоки – №10, 7 і 8. При цьому 7 і 8 енергоблоки будуть виведені в загальну, більш високу трубу.

Ми наполягаємо на тому, щоб ці роботи були повністю виконані вже в 2019 році (2018 – 1 фільтр на 1 блок + проект на решту 2 блоки, 2019 – фільтр на 2 блоки). ДТЕК хоче продовжити термін до 2018 і 2020 відповідно. Термін монтажу фільтра – це приблизно 9 місяців, тому ми вважаємо, що завдання цілком здійсненне на рік раніше.

Важливо, що після установки електрофільтрів станція повинна повністю відмовитися від використання найстаріших блоків №7 та 8, крім випадків, наприклад, екстремально низьких температур. У штатному режимі повинні працювати тільки більш нові 9, 10 і 11 блоки з електрофільтрами і більш високими трубами.

1.2. Сіро-азотоочистка

Було:
Нічого.

Стало:
ДТЕК відмовляється встановлювати дорогу систему газоочистки (хоча це як і раніше прописано в приватизаційних документах і дозволі на викиди). На даному етапі нам пропонують лише кілька заходів, які можуть трохи знизити викиди сірки в повітря. Це відмова від вугілля з високим вмістом сірки (понад 1,3%), а також зниження витрати вугілля в зв’язку з переходом на вугілля марки Г. За розрахунками ДТЕК це повинно знизити викиди сірки на 30%.

Ми приймаємо це, як проміжний етап, але НЕ згодні на такі заходи, як на остаточні, тому на завтрашніх слуханнях в черговий раз зафіксуємо цю позицію протокольно і публічно і будемо продовжувати домагатися виконання зобов’язань.

Ми також наполягаємо на тому, щоб ДТЕК забезпечив нам можливість щомісяця відбирати порцію вугілля і оплачував його дослідження в незалежній лабораторії. Так ми зможемо переконатися, що станція дійсно використовує тільки обіцяне вугілля з низьким вмістом сірки. ДТЕК поки пручається, але остаточну позицію озвучить на завтрашніх слуханнях.

2.1. Моніторинг на санзоні.

ДТЕК попередньо готовий реалізувати безперервний моніторинг вже в цьому році. 15 квітня за заявою директора з генерації буде вже оголошено переможця тендеру. Якщо це так, то проект запуститься приблизно до осені цього року, і ми з вами дізнаємося реальний склад повітря на кордоні санзони. Сподіваємось, у всіх учасників процесу вистачить волі зробити цей моніторинг публічним. Ми на цьому наполягаємо.

2.2. Моніторинг на котлах.

Разом з оснащенням електрофільтрами на всіх блоках станції з’являться пости безперервного моніторингу. Ми наполягаємо, щоб це було в 2018 і 2019 році, ДТЕК намагається відстрочити до 2020. Остаточна позиція ДТЕК буде озвучена на завтрашніх слуханнях.

3.1. Існуючі 11 мільйонів тонн відходів в межах Дніпра від спалювання антрациту.

ДТЕК попередньо згодний висадити кілька сотень дерев по периметру золошлаконакопичувача в цьому році і ще по кілька сотень кожного наступного року. Це знизить запилення житлових районів. Ми наполягаємо на цифрі 1000 дерев у 2018 і по 300 ножного наступного року. ДТЕК пропонує 300 дерев в цьому і по 250-300 далі.

Також ми наполягаємо на утилізації або рекультивації або консервації золошлаконакопичувача в руслі річки Шиянка. Попередньо ДТЕК почав говорити про консервацію з 2020 року. Тобто про припинення його використання, накриття родючим шаром грунту, висадці в’язкої трави, облаштуванні бар’єрів для просочування шламів в грунт і річку і т.д. Тут нам не вистачає експертності, щоб наполягати на конкретному рішенні, тому поки беремо за основу консервацію і будемо вдячні за допомогу експертів в цьому питанні.

У будь-якому випадку якийсь із цих заходів повинен бути завтра вписаний ДТЕК і міністерством в ОВД (оцінка впліву на довкілля).

3.2. Нові відходи від спалювання газового вугілля (марка Г).

Також ДТЕК попередньо готовий забезпечити роздільне зберігання відходів спалювання антрациту та вугілля марки Г вже з 2018. Це дозволить продавати відходи від марки Г, тому що вони більш ліквідні. Ми наполягаємо на тому, щоб в ОВД були вписані граничні обсяги накопичення таких відходів на рівні близько 15 000 т. Це дасть нам гарантії, що станція не накопичує, а утилізує або продає свої відходи. ДТЕК поки що всіляко чинить опір такому формулюванні, але ми не плануємо від нього відступати.

В якості механізмів контролю ми вимагаємо:

  1. Створення робочої групи з представників ДТЕК + громадськість + ОДА + місто + міністерство, яка як мінімум раз на квартал буде збиратися для звіту Прідніпровки про виконану роботи. Так ми зможемо моніторити прогрес, і якщо щось піде не так, “підбадьорювати” сторони через публічний тиск.
  2. Уже згаданий щомісячний відбір і перевірка складу вугілля на складі ТЕС.
  3. Безперешкодний доступ екоінспекції (та інших перевіряючих структур в сфері екологічного нагляду) на територію ТЕС (цей пункт викликає сильний опір у ДТЕК).

А тепер найголовніше.

Завтра о 9 ранку в ДК “Енергетик” (Придніпровськ, вул. Космонавта Волкова, 11А) пройдуть громадські слухання за участю Міністерства екології, ДТЕК і громадськості.

Багато чого буде залежати від того, наскільки впевненою буде наша позиція і позиція міністерства. Поки що міністерство виконує стимулюючу і модеруючу роль. І робить це непогано, за що ми дуже вдячні міністру Остапу Семераку, і сподіваємося, що так буде і далі, хоч і не всі наші вимоги знаходяться в міністерській компетенції.

Проте ми дуже просимо всіх, кому небайдуже, чим дихати, що пити і що їсти вам і вашим дітям в Дніпрі, бути завтра о 9:00 на слуханнях. Для вас – це пара годин присутності, а для всіх нас – серйозний крок вперед з вирішенням питання екології Дніпра.

Ну і ось вам фото Павла Ткаченка в правильній футболці. Завтра ми всі будемо в таких. Побачимося.

#Придніпровка_фільтруй

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.