Екологічна інспекція – головний контролер екологічного законодавства в Україні. Саме до цього органу можуть звертатися громадяни, якщо бачать якусь екологічну несправедливість.
Разом з тим за Екоінспекцією закріпився імідж вкрай корумпованої структури, адже реагування на звернення громадян – це лише невеличка частина її роботи. А є ще, наприклад, планові та позапланові перевірки на підприємствах, за результатами яких можуть нараховуватися мільйонні штрафи. Ось тут і виникає безліч спокус.
Тому наша команда вирішила проаналізувати голів екоінспекцій в регіонах та подивитися, наскільки вони доброчесні. Загалом це зо два десятки топ-чиновників, які керують регіональними інспекціями. Ми передивилися їх всіх і знайшли різне, але принаймні двоє нам запам’яталися особливо. Про очільника ДЕІ у Дніпропетровській області ми вже розповіли тут.
А сьогодні говоримо про начальника Харківської ДЕІ Євгена Оберемка.
Пан Оберемок цікавий не стільки своєю діяльністю в Екоінспекції, скільки роботою у Харківському держгеокадастрі або Державному земельному агентстві, як воно зараз називається, де він багато років був головним. Земагентство відповідає за облік та виділення землі.
Так от є в Харкові таке ТОВ “ЗІК” (код ЄДРПОУ 14079703). Воно займається навколоземельними питаннями. Директор цього ЗІКу, Євген Стороженко, за даними судового реєстру принаймні двічі притягався до кримінальної відповідальності за зловживання впливом. Причому не просто притягався, а був двічі засуджений. З вироком. [1][2]
Суть справи там в тому, що Стороженко брав з підприємців гроші та обіцяв за це сприяти вирішенню земельних питань з посадовими особами Головного управління земагентства в Харкові. Тобто того агентства, яким керував Оберемок.
І не дивлячись на те, що Стороженко двічі був визнаний винним, судячи з судового реєстру, правоохоронці в обох випадках так і не встановили або і не намагалися встановити, яким же саме посадовим особам передавав хабарі засуджений.
Ми нічого не стверджуємо, але за якимось дивним збігом обставин одноосібним власником ТОВ “ЗІК” на момент обох вироків був батько Євгена Оберемка – Анатолій Оберемок.
Ще раз. Батько голови харківського Держземагентства володіє фірмою, директора якої двічі засудили за хабар керівництву Держземагентства.
Суми хабарів, до речі, були не маленькими. 66 000 доларів в одному випадку і близько восьми – в іншому.
Ну ок. Припустимо, що це збіг. Але ось ще одна цікава історія.
Є в Харкові таке державне підприємство “Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” (код ЄДРПОУ 00689237), якого тоді ще голова місцевого земагентства визначив одноосібним організатором земельних торгів з продажу прав оренди землі сільськогосподарського призначення. До речі, Антимонопольний комітет вже тоді був не в захваті від такого рішення. І рекомендував розширити перелік.
Євген Оберемок дослухався до рішення Антимонопольного. І от серед інших земельні аукціони починає проводити ТОВ “Харківський інститут земельного кадастру” (код ЄДРПОУ 40484172). І все б нічого, якби цим ТОВ не володіли… батько Оберемка та директор вже згаданого державного підприємства.
Це очевидний конфлікт інтересів, що підтверджує також і судовий реєстр.
Ось, наприклад, рішення про визнання недійсними результатів торгів, які проводило ТОВ батька Оберемка. Обґрунтування – відсутність якогось папірця, який насправді і не потрібен.
А ось ще одне рішення суду, де це ж ТОВ так само викидає з аукціону чужих, вимагаючи від них непотрібні документи.
Ці зальоти настільки на поверхні, а конфлікти інтересів Оберемка, його батька та оточення настільки очевидні і навіть підтверджені вироками судів, що виникає питання:
Як так сталося, що замість лави підсудних пан Оберемок займає чергове високе крісло, цього разу – голови регіональної екоінспекції?
І можливо, ми знайшли відповідь.
В тому самому ТОВ “Харківський інститут земельного кадастру” разом з Завадським та Оберемком старшим сидить Федір Каргополов, який мав дуже впливову партнерку в своєму іншому бізнесі – ПП “Чугуївські аграрні інвестиції” (код ЄДРПОУ 35724337). Ім’я цієї партнерки – Ірина Валентинівна Венедіктова. Тобто нинішня генеральна прокурорка України.
Зараз у Екоінспекції повним ходом іде реорганізація. Ми сподіваємося, що призначення на посади у новій структурі відбудеться через прозорий конкурс. А поки що поділимося всіма зібраними матеріалами з правоохоронцями.
І останнє. Раз ви вже дочитали до кінця, то значить, ви точно небайдужий громадянин або громадянка. В такому разі у нас для вас є гарна новина.
Ми розробляємо та підтримуємо сервіс моніторингу якості повітря SaveEcoBot. Якщо ще не користуєтеся, то відкривайте швидше Viber або Telegram та додавайте собі.
Так от тепер, якщо ви бачите якусь екологічну несправедливість, стихійне звалище, наприклад, або якісь викиди, то йдіть в SaveEcoBot, тисніть кнопку “Поскаржитись на забруднення”, і далі наш чат-бот допоможе вам скласти грамотне звернення та підкаже, куди його відправляти.
Дякуємо аналітичній платформі YouControl за якісний сервіс, без якого подібні розслідування були б неможливі.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у межах проєкту "Екологічна свідомість проти екологічної корупції". Матеріал відображає позицію авторів і не обов'язково збігається з позицією Міжнародного фонду "Відродження".