Минулого тижня наша Ірина Черниш взяла участь в круглому столі, організованому Комітетом ВРУ з питань екологічної політики та природокористування. Мова йшла про наболіле – державний екологічний контроль та проєкти законів №3091, 3091-1 та 3417.
Багато чого зазна́є змін після впровадження нового закону про екологічний контроль: і причини, і строки, і умови перевірок. Але ми хотіли сфокусувати увагу на питанні доступу інформації про екологічні перевірки.
Основними тезами виступу були наступні питання:
- Державний контроль фактично відсутній. Ми бачимо недопуски на найбільші промислові підприємства-забруднювачі. А мільйони українців на власному здоров’ї відчувають наслідки відсутності контролю.
- На сьогодні єдиним джерелом доступу до інформації про перевірки є інспекційний портал. Але інформація про акти, штрафи та інше вноситься не якісно і не вчасно.
- Через те, що відповідальні контролюючі та дозвільні органи влади не обмінюються даними між собою, не працює норма Закону про захист атмосферного повітря. Згідно неї забруднювачі не можуть отримати новий дозвіл на викиди, якщо були порушення у попередній період. Але наразі дозвільні органи (Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України та обласні адміністрації) не перевіряють або не беруть до уваги зафіксовані в актах порушення.
Ми наголошуємо на тому, що інформація про дозволи та перевірки має бути уніфікованою та доступною для всіх. А такі дозвільні органи як Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України та обласні адміністрації повинні обов’язково користуватися нею, приймаючи рішення про видачу нових дозволів.
Присутній на заході заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Роман Шматенко погодився з озвученою Іриною позицією, повідомив, що в Міністерстві вже формують напрацювання зазначених питань і запросив Save Dnipro долучитися.
Дякуємо Олександру Маріковському та Екологічному комітету за проведення круглого столу та всім експертам, що долучилися.
Рухаємось далі до якісного екологічного контролю.