Ось що вирішив Уряд:
- Змінити Національний план скорочення викидів (НПСВ). Але як саме – невідомо. Бо додатки відсутні на всіх офіційних порталах. Проте попередньо в проєкті йшлося про відстрочку встановлення очисного обладнання для більш ніж 40% установок ще на 3-5 років.
- Знайти фінансування для НПСВ. Якщо це будуть бюджетні кошти, але без чіткого механізму їх повернення до держави, то матимемо не просто зраду. Це буде МАСШТАБНА АФЕРА, яку Україна не пробачить. Все ж, сподіваємось, до цього не дійде.
- Розпочати обмін викидами. Відповідний проєкт акту має з’явитися впродовж 6 місяців. Тепер якщо, скажімо, сумнозвісні Бурштинська чи Курахівська ТЕС захочуть викидати в повітря більше отруйних речовин, ніж передбачено планом, то вони це зможуть зробити за рахунок іншої установки.
Додамо, що цього не сталося б, якби:
- наші з вами зауваження та пропозиції до проєкту змін НПСВ були враховані;
- Міністерство захисту довкілля не погодило зміни до НПСВ, тим самим підігравши олігархам та поставивши під удар українців.
Наша Ірина Черниш додає:
“В контексті турбулентності в сфері енергетики, заяв про відмову від вугілля, заяв Президента про підготовки перевороту з боку Ахметова, таке рішення виглядає як певна капітуляція перед вугільним лобі. Тим часом, без прийняття низки рамкових законів в сфері екологічного контролю (3091) та промислового забруднення (6004-2) ми так і будемо в заручниках у промислово-фінансових груп та їх комерційних інтересів”.
PS. Єдине, що встояло під натиском олігархічного лобі – це кінцевий строк екологізації – 2033 рік.
This publication has been made within the frameworks of the Accountability Fund (Embassy of the Kingdom of the Netherlands). The views and opinions expressed in this article may not reflect the official position of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands.