Ви, можливо, й не чули про Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ). І, може, ніколи б і не почули, але повірте, це точно стосується вас особисто. Якщо дуже коротко, то він передбачає, що задля очищення повітря частину електростанцій треба модернізувати, ну а ті, що зовсім старий мотлох, поступово вивести з експлуатації.
НПСВ був затверджений наприкінці 2017 року на виконання вимог Договору про Енергетичне співтовариство для досягнення показників Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди.
Метою НПСВ є поступове скорочення викидів діоксиду сірки (SO2), оксидів азоту (NOx) та дрібнодисперсного пилу (PM) від існуючих великих спалювальних установок, номінальна теплова потужність яких становить 50 МВт і більше, а перший дозвіл на викиди або дозвіл на проєктування установки видано до 1 липня 1992 року. Строк дії Національного плану скорочення викидів – 2018-2033 роки.
В Європі це вже реалізовано, і зараз європейці дихають суттєво чистішим повітрям. Але Україні, як країні з перехідною економікою, дали більше часу для досягнення вугільною теплоенергетикою європейських показників гранично допустимих викидів в атмосферне повітря. Водночас головний виконавець НПСВ, Міністерство енергетики України, продовжує захищати інтереси великого бізнесу, замість того щоби дбати про громадян.
Найцікавіше, що фінансовий інструмент для екологізації станцій передбачався ще на етапі продажу власності держави у приватну власність близько 10 років тому. Тоді інвестор отримував станції за низькою вартістю з тим, щоби мати можливість вкладати кошти в їхню подальшу екологізацію. І бізнес ці зобов’язання на себе взяв. Для прикладу, надаємо копію одного з договорів з приватним інвестором.
Наразі ми боремося за те, щоб:
- НПСВ був реалізований в погоджені строки, без відтермінування до 2038 року, як того хочуть Міненерго та афілійовані нардепи.
- Приватні установки були екологізовані коштом їхніх власників, а не держави (тобто, нас із вами), на чому, знову ж таки, наполягають лобі великого бізнесу.
Вся історія НПСВ (картки та відео):
- Історія НПСВ в картках. Happy End залежить від нас із вами
- Велика екологічна маніпуляція. Розслідування (відео і текстова версія)
- 10 фактів про Національний план скорочення викидів
Блоги в ЗМІ
Ірина Черниш
Хронологія боротьби за НПСВ
2021 [↑]
- То що там із відмовою від вугілля? Починаємо рубрику “Ой, ми випадково”
- Уряд вдруге дозволив Ахметову труїти українців довше
- Міндовкілля погодило відтермінування екологізації вугільних ТЕС, хоча заявляло про інше
- Хто переможе: Україна чи ДТЕК? Україна зобов’язалася відмовитися від вугілля до 2035 року, а ДТЕК – від 2040
- “Було сказано багато слів. Час їх виконувати”, – Президент України
- Україна – це Європа! Підсумки зустрічі з єврокомісаром
- Ахметов виштовхує нас із цивілізованого світу у кам’яний
- Українські ТЕС спричинили близько 2300 смертей. Нове дослідження
- Заводи закриє не екологічна модернізація – а її відсутність
- РНБО підіграла олігархам. Зауваження та пропозиції до проєкту розпорядження КМУ “Про внесення змін до НПСВ”
- Чому олігархи повинні модернізувати свої брудні підприємства та вчасно виконати НПСВ. Повна версія
- Все буде добре за двох умов: діалогу між представниками влади, бізнесу і громадськості та вчинкам, які підкріплюватимуть їхні найкращі прагнення
- Чому олігархи повинні модернізувати свої брудні підприємства та вчасно виконати НПСВ, – офіційна позиція громадськості
- Наша відповідь Ахметову. Обговорення дослідження Інституту Горшеніна та Фонду Фрідріха Еберта “Екологічні тренди в Україні: погляд громадян”
- “В гостях у казочки” з дядєй Ахметовим: міфи та правда про боротьбу із забрудненим повітрям
- Час ІНФО-гігієни в питанні НПСВ
- Підсумки великих комітетських слухань
- Звернення Коаліції громадських організацій України до організаторів і учасників слухань
- Найбільша за рік аварійність вугільної енергетики напередодні великих морозів
2020 [↑]
- Відповіді на звернення Робочих груп
- Звернення Робочих груп до української влади та європейських партнерів
- Екокомітет проти відтермінування строків НПСВ
- Українців хочуть труїти на 10 років довше
Історія НПСВ в картках
This publication has been made within the frameworks of the Accountability Fund (Embassy of the Kingdom of the Netherlands). The views and opinions expressed in this article may not reflect the official position of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands.