Вчора наш Артем Романюков взяв участь у презентації дослідження Інституту Горшеніна та Фонду Фрідріха Еберта “Екологічні тренди в Україні: погляд громадян”. Говорив про те, як модернізувати вугільну енергетику.
Далі пряма мова:
- Економіка чи екологія?
Мені здається, що ця дихотомія, в певному сенсі хибна.
- По-перше, світовий тренд зараз такий, що гроші йдуть в так звані low-carbon технології. Тобто якщо думати категоріями 2021, а не 1921 року, нормальний інвестор не іде в технологію, яка генерує або парникові гази, або якимось чином допомагає зміні клімату, або забруднює навколишнє середовище. Це тренд, який триває близько десятиліття як мінімум. Тому казати, що глобально економіка страждатиме від зниження негативного впливу на довкілля, це скоріше неправда.
- По-друге, треба сказати, що нас схожою дихотомією годували багато попередніх років. Десь останні 7 років вона виглядала, наприклад, так:
Економіка або боротьба з корупцією?
Коли нам казали, що якщо ми запустимо національне антикорупційне бюро, а потім ще спеціалізовану антикорупційну прокуратуру та антикорупційний суд, то підірвуться самі підвалини української економіки. Тому що подобається нам це чи ні, але вона тримається на корупції.
А зараз працює вся ця антикорупційна зв’язка, постійно когось саджає, а економіка продовжує працювати. Не дуже добре, але в принципі, плюс-мінус так само як і працювала.
- Якщо повертатися саме до енергетики й спалювання вугілля, то всі енергоблоки в Україні вже давно вичерпали свій проєктний парковий ресурс.
- Україна ухвалила свій власний Національний план скорочення викидів (НПСВ), який передбачає власне поступове скорочення вугільної генерації. Тобто частина енергоблоків взагалі виводиться з експлуатації, частина модернізується.
- 60,5% українців готові сплачувати більше за комуналку, якщо ця комуналка буде їм надходити від відновлюваних джерел енергії (згідно з результатами соціологічного дослідження “Екологічні тренди в Україні: погляд громадян”).
Відповідно, ми маємо абсолютно всі передумови, для того щоби взагалі не підіймати питання “або економіка, або екологія”. Ми маємо всі передумови для непопулярних рішень, тому що дійсно, підвищення комуналки – це не дуже популярна історія, а модернізація енергетики в будь-якому разі буде супроводжуватися нею.
Але, як бачите, з тих пунктів, які я назвав, зараз ми знаходимось ну просто в якійсь хорошій ситуації, для того щоби модернізуватися, особливо в частині вугільної генерації, на яку припадає левова частка забруднення навколишнього природного середовища, а саме емісії в повітря.
А тепер давайте спитаємо себе: чому це не відбувається?
І тут мені в голову приходить одна людина й одна велика корпорація, яку наша держава боїться признавати монополістом з одного боку. А з іншого боку, яка видобуває 80% вугілля в Україні та контролює 80% вугільної генерації. Ми всі розуміємо, про кого йдеться, це Рінат Ахметов. І мені здається, що політичне лобі, яке контролюється Рінатом Ахметовим, і є зараз основною проблемою екологізації України.
Тобто є всі передумови, але є дуже потужне лобі, яке володіє політичними партіями, засобами масової інформації та величезними грошима, і яке може інвестувати в те, щоби продовжувати висмоктувати соки з енергетики за стандартами 19 сторіччя.
Отже, мені здається, що рішення зараз криється навіть не стільки, щоб ми з вами прийшли тут до якоїсь згоди в тому, що важливіше – “економіка або екологія, боротьба з корупцією або економіка”. А скоріше – в політичній волі держави на те, щоби змусити одного ключового гравця в цій сфері виконувати свої зобов’язання, які власне він на себе вже двічі брав:
- Перший раз, коли підписував договори про приватизацію електростанцій, в яких вже у 2011-2012 роках було зазначено, що починаючи з 2015 року треба вводити сірко-, азотоочистку та зменшувати викиди дрібнодисперсного пилу.
- І вдруге ці обов’язки було взято на себе в межах Національного плану скорочення викидів. Так ось в принципі дороговказ є: беремо Нацплан, виконуємо Нацплан, виконуємо свої інвест-зобов’язання. Не тільки один великий гравець, а й Донбасенерго, і Центренерго. І все. Таке ось рішення.
Обговорення повністю доступно тут.
This publication has been made within the frameworks of the Accountability Fund (Embassy of the Kingdom of the Netherlands). The views and opinions expressed in this article may not reflect the official position of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands.