Разом із колегами ми стурбовані повідомленнями про звільнення міністра захисту довкілля Романа Абрамовського. Чіткої інформації про причини відставки, а також про подальшу долю Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України немає. Списку кандидатів з їхніми програмами також ніхто не бачив.
Зараз в SaveDnipro ми сфокусовані на таких речах:
- якість повітря;
- відкриття екологічних даних;
- екологічна корупція.
Незалежно від того, чи відбудеться заміна міністра, в нас є декілька очікувань, що враховують ці три аспекти. Вчора їх озвучив наш Артем Романюков на пресконференції:
- НПСВ. Від міністра ми очікуємо ролі стража Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок. Хочемо бачити чітку позицію міністерства щодо намагань зсунути строки та перекласти фінансування модернізації української енергетики на платників податків. Зрозуміло, що НПСВ в першу чергу б’є по енергетичній сфері, 80% генерації й видобутку з якої належить одній людині – Рінату Ахметову. І йде постійна боротьба його лобі з бажанням українців дихати чистим повітрям.
- Реформа промислового забруднення. Від версії до версії спочатку законопроєкт 4167, зараз 6004 вихолощуються. Ми б не хотіли, щоб у підсумку реформа промислового забруднення просто закріпила статус-кво, який існує на сьогодні. Тому для нас дуже важливим моментом є врахування так званого моніторингу на джерелах викидів або “моніторингу на трубі”, який має бути впроваджений разом з цією реформою. Щоб ми врешті решт могли порівняти ту статистику, яку нам самі ж забруднювачі дають, з тим, що вони реально викидають. Очікуємо від міністерства допомоги в лобіюванні цієї, на наш погляд, дуже важливої зміни.
- Система дозволів “Е-повітря”. Наша команда вже має розроблену систему дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (це наша Оксана). Вона зараз вже тестується в міністерстві, і нам би хотілося, щоб зрештою ця послуга була цифровізована. Це дозволить і громадянам легко отримувати інформацію, і забруднювачам подавати документи через електронну систему, і державі – простіше здійснювати контроль.
- Екологічні дані. Кожна з названих реформ утворює певний масив даних, який є дуже корисним сам по собі. Якщо відкрити й надати українцям максимальну кількість таких наборів даних в машиночитному форматі, то на цьому полі будуть народжуватися такі сервіси, як SaveEcoBot та інші, які оперують цими даними та дають людям можливість отримувати їх в простому вигляді. Тому ми очікуємо продовження відкриття екоданих і, можливо, якоїсь спільної праці над постійними оновленнями Постанови 835, яка це регулює.
- Корупційні ризики. Ми би хотіли бачити міністерство як безпристрасного арбітра в оцінці роботи Держекоінспекції. Тому що ті призначення, які зараз відбувалися, не можуть просто бути проігнорованими. Зокрема йдеться про призначення пана Дмитра Шибка на посаду заступника голови Придніпровського регіону. Він 12 років займав свою посаду і по ньому вже навіть на національному телеканалі були досить обґрунтовані розслідування. На такі речі міністерство як арбітр, як орган, який випрацьовує політики, має реагувати відповідною оцінкою діяльності керівництва Держекоінспекції.
Наостанок хочемо подякувати діючій команді за ту роботу, яка вже була пророблена. Ми не знаємо, що буде далі, але намагаємося поставити рамку очікувань без прив’язки до конкретних прізвищ у міністерстві.