Після захоплення Чорнобильської АЕС російськими військами увесь світ, не тільки Україна, опинився на порозі ядерної кризи, зумовленої, зокрема, відсутністю інформації про те, що відбувається на станції і в Чорнобильській зоні відчуження.
Після деокупації Чорнобильської зони відчуження даних про радіаційний стан у публічному доступі все ще недостатньо. Попри те, що у травні 2022 року запрацювалистанції моніторингу радіаційного фону безпосередньо на ЧАЕС, у широкому доступі все одно немає інформації про те, що відбувається навколо.
Проте SaveDnipro разом з партнерами готові виправити цю ситуацію.
Ми об’єднали зусилля із Safecast, Чеським національним інститутом радіаційного захисту(SÜRO) та Чорнобильським радіаційно-екологічним біосферним заповідником, щоб забезпечити актуальний і точний радіаційний моніторинг у Чорнобилі та інших частинах України.
Як це працює?
Safecast bGeigie Nano — це мобільний пристрій вимірювання радіаційного фону, з GPS-датчиком та функцією журналювання. Його можна встановити на зовнішній частині автомобільного вікна, а також прикріпити на велосипед, поїзд, літак та інші види транспорту або просто покласти в рюкзак під час прогулянки. Пристрій робить заміри кожні 5 секунд, записуючи також координати та час.
Саме такі пристрої Чеський національний інститут радіаційного захисту (SÜRO) передав SaveDnipro, ми налагодили співпрацю і передали їх Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику, а його працівники розпочали заміри в Чорнобильській зоні відчуження.
І ось маємо результат — понад 90 000 нових вимірювань радіаційного фону було завантажено в базу даних Safecast та онлайн-мапу, до якої можна отримати доступ з будь-якої точки світу. І збір нових даних триває просто зараз, поки ви читаєте цю публікацію.
Ця міжнародна ініціатива отримала назву #bGeigiesForUkraine, і саме під цим хештегом надалі ми публікуватимемо всі новини, що стосуються вимірювання радіації в Чорнобильській зоні відчуження та Україні загалом за допомогою пристроїв Safecast bGeigie Nano.
Чому це важливо?
Незалежні й перевірені дані про стан довкілля, зокрема радіаційний фон, — це елемент громадської безпеки в країні, де триває війна. Маючи доступ до такої інформації, місцеве населення може самостійно подбати про свою безпеку або реагувати на радіаційні виклики.
Дякуємо нашим партнерам — Safecast, Чеському національному інституту радіаційного захисту (SÜRO) та Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику за співпрацю і рухаємося далі до відкритих і доступних даних про радіаційний фон в Україні.