SaveEcoBot продовжує набувати популярності у світі, а особливо серед відомств і інституцій з радіаційного захисту. Наприкінці лютого 2023 року Павла Ткаченка, співзасновника SaveDnipro та головного розробника Saveecobot, запросили до Берліну на зустріч до Федерального відомства з радіаційного захисту Німеччини, який використовує дані нашої системи. Павлу вдалося не тільки отримати дозвіл на виїзд з України та потрапити у Берлін, а й зустрітися з нашими партнерами з Чеського національного інституту радіаційного захисту та Windy.com. Й тепер ми готові презентувати звіт з цього важливого відрядження. Павло ділиться здобутками від першої особи.
За два тижні від повідомлення до перетину кордону
Приблизно рік тому, влітку 2022 року, в один з моїх месенджерів написав хтось під нікнеймом Conny (привіт Коні). Мене запитали про дані радіаційного моніторингу в Чорнобильській зоні відчуження, які були відсутні з моменту початку повномасштабного вторгнення та окупації Чорнобиля російськими військами. Ми поспілкувались про це, а також обговорили помилки у статистиці SaveEcoBot щодо кількості працюючих постів спостереження.
Наприкінці лютого 2023 року від Коні прийшло повідомлення, про те, що Федеральне відомство з радіаційного захисту Німеччини (Bundesamt für Strahlenschutz, далі – BfS) використовує дані радіаційного фону в Україні за допомогою нашої системи SaveEcoBot, і що доктор Марко Лехнер (Dr. Marco Lechner) голова Департаменту «Координація систем управління надзвичайними ситуаціями» візьме участь в конференції FOSSGIS-Konferenzen з доповіддю на тему “Розробка спеціального плагіну QGIS для оцінки радіологічної ситуації під час війни в Україні”. Мене запросили на офіційну зустріч до їхнього офісу в Берліні для обговорення співпраці та створення напрацювань у напрямку вивчення радіаційних даних в Україні. Неймовірний шанс, який не можна марнувати! Я попередньо домовився про зустрічі в Берліні, а також про зустріч у Празі з нашими партнерами з Чеського національного інституту радіаційного захисту (SÜRO).
Підготовка листів-запрошень, документів до Міндовкілля з запитом щодо сприяння отримання дозволу на виїзд за кордон – це був тривалий та марудний процес. Проте дозволи все ж були отримані, тож велика подяка Міндовкіллю за оперативну підготовку документів.
З отриманням дозволів на виїзд за кордон, настав час детальнішого планування поїздки, збору речей, пристроїв, передачі квітів другу для догляду (дякую тобі Ярославе за догляд), – а тоді у машину і 2000 км до Берліна. Впродовж усієї поїздки я заміряв радіаційний фон за допомогою пристрою Safecast bGeigie Nano.
Конференція з відкритих геопросторових даних FOSSGIS 2023
Думаю, усі знають або користувались мапою OpenStreetMap – відкритим проєктом, спрямованим на збір, збереження й розповсюдження загальнодоступних геопросторових даних, та створення інструментів для роботи з даними, що був створений силами спільноти волонтерів. Так ось, FOSSGIS – це неприбуткова організація, яка розвиває та підтримує OpenStreetMap в Німеччині, а також однойменна найбільша щорічна конференція в Німеччині присвячена відкритому геоінформаційному програмному забезпеченню та відкритим геопросторовим даним.
У перший день конференції відбулась зустріч з доктором Марком Лехнером (BfS), під час якої ми декілька годин вели діалог про поточний стан радіаційного моніторингу в Україні, про те як BfS використовує дані з нашої системи SaveEcoBot, до яких даних вони мають доступ з системи IRMIS від МАГАТЕ, як члени цієї організації, та про багато інших питань щодо радіаційних даних в Німеччині та в Україні.
Зустріч з Федеральним відомством з радіаційної безпеки Німеччини
Один з головних напрямків роботи цього відомства – це відповідь на запитання “чи є зараз радіаційна загроза?”. До відомства стікається інформація про будь-які прояви природної та штучної радіації з усіх джерел у країні. Також вони самостійно збирають дані з приладів, розташованих по усій Німеччині. Отримана інформація обробляється що декілька годин як автоматично, так і вручну за відповідними протоколами для вивчення аномалій. Окрім того, кожний співробітник відомства має окремий телефон, який робить їх доступними 24/7, і у разі надзвичайної ситуації співробітники отримають оповіщення від автоматичної системи.
Відомство оснащене великою кількістю лабораторій і кабінетів для досліджень. Існує також і ситуативний центр, в якому збирається команда і працює у разі потреби та тримає зв’язок з урядом Німеччини.
А ще під час зустрічі ми обговорили як наша громадська організація та наш SaveEcoBot збирає дані з різних джерел і далі їх використовує. Подискутували на тему того, що сповіщення про перевищення рівня радіаційного фону на той чи інакшій станції автоматичного моніторингу не бажано робити автоматично, тому що може бути багато факторів як природних, так і штучних, і навіть збоїв у “залізі” або програмному забезпеченні, які можуть спричинити підвищення показників. І що кожну аномалію в показниках повинні розглядати відповідні фахівці, й тільки після цього робити висновки та приймати рішення щодо сповіщення населення.
Коні та Марко розповіли як їх відомство багато років працювало та працює над тим, щоб змінити парадигму суспільної недовіри до держави й державних інституцій у радіаційному напрямку.
Лекція доктора Лехнера на конференції FOSSGIS про дані радіаційного стану в Україні
В останній день конференції відбулась лекція від доктора Марка Лехнера про розробку спеціального плагіна QGIS для оцінки радіологічної ситуації під час війни в Україні. QGIS є однією з найбільш функціональних і зручних настільних геоінформаційних систем, що динамічно розвиваються. Під час повномасштабної війни росії проти України, BfS зіткнувся з особливим викликом, оскільки дані радіаційного моніторингу в Україні доступні в різних системах і в різних форматах. Мова про офіційні дані з системи IRMIS від МАГАТЕ та використання їх разом із даними з нашої системи SaveEcoBot. Розробка плагінів QGIS дозволяє щодня оцінювати дані вимірювань в Україні в єдиному місці в єдиному форматі.
Величезна аудиторія, купа слухачів, на екрані логотип SaveDnipro та наша система SaveEcoBot. Навіть шматочок мого «гівно-кода» сплив на екрані й спочатку було трохи соромно, але ж насправді – це нереально круто!
Ще на цій лекції було цікаво побачити свіжі дані (станом на кінець січня 2023 року) з пристроїв біля Запорізької АЕС – це дані з системи IRMIS від МАГАТЕ, куди Україна або представники Агентства передають дані з постів, які знаходяться біля ЗАЕС. Проте українці не мають доступу до цих даних, оскільки “не можна відображати їх, щоб русня не побачила” … хоча по факту росіяни мають доступ до них через IRMIS, тому що вони також члени МАГАТЕ.
Візит до Чеського національного інституту радіаційного захисту
Рік тому, коли російські терористи захопили Чорнобильську АЕС і рух їх військової техніки спричинив стрибки радіаційного фону, наша система SaveEcoBot стала надпопулярним джерелом інформації про стан радіаційного фону в Україні для користувачів з усього світу. Саме тоді ми об’єднали зусилля із SAFECAST, Чеським національним інститутом радіаційного захисту (SÜRO) та Чорнобильським радіаційно-екологічним біосферним заповідником, щоб забезпечити актуальний і точний радіаційний моніторинг у Чорнобилі та інших частинах України. Саме тому візит у Прагу до наших партнерів SURO був однією з цілей міжнародної поїздки.
Відбулось знайомство з фахівцями інституту, які займаються моніторингом та аналізом даних, конструюють та розробляють різні сенсори та прилади вимірювання, проводять виїзні навчальні заходи, реагують по першій команді на будь-які випадки пов’язані з радіацією, та багато чого іншого.
А ще ми обговорили результати замірів мобільними пристроями вимірювання радіаційного фону Safecast bGeigie Nano. Та спланували подальшу співпрацю задля посилання незалежного радіаційного моніторингу в Україні.
Було цікаво почути, що фахівці SURO декілька років тому проводили публічну комунікацію з громадянами Чехії з питань радіаційного захисту та безпеки. Одним з методів такої комунікації було онлайн консультування щодо будь-яких питань у темі, на які можна було отримати відповідь від фахових працівників інституту.
В гостях у компанії Windy.com в Празі
Приблизно рік тому до нас звернувся проєкт Windy.com, міжнародна компанія, що надає інтерактивні послуги прогнозування погоди по всьому світу, з проханням отримати доступ до даних радіаційного моніторингу. Ми стали партнерами й надали доступ до даних, щоб якомога більше людей у світі мали доступ до інформації про радіаційний фон в Україні.
Офіс Windy знаходиться у Празі, тож я скористався можливістю зустрітися з нашими друзями та партнерами після зустрічі з Чеським національним інститутом радіаційного захисту. Ця поїздка також була запланована наперед.
Розповів колегам про те, як ми в Україні провели перший рік повномасштабної війни, як щоденні ракетні обстріли не зупиняють боротьбу українців за наші свободу та землю, на яку прийшли російські загарбники. А ще, поговорили про те, як українські екологічні громадські організації продовжують свою щоденну роботу задля захисту і збереження довкілля.
Висновки
Які результати? Нові знайомства з міжнародними фахівцями з радіаційної безпеки та захисту, з якими можна постійно напряму комунікувати по різних-різних напрямках. А ще ми отримали обладнання від чеського інституту, яке допоможе у розвитку незалежного радіаційного моніторингу в Україні. Фінансова допомога від міжнародної компанії на інституційну діяльність нашої громадської організації. Та ще багато цікавих незапланованих зустрічей з науковцями, громадськістю та журналістами.
Також неймовірна подяка міжнародним партнерам за запрошення, підтримку та допомогу в організації поїздки. Подяка Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України за допомогу в отриманні дозволу на виїзд за кордон. Подяка Збройним силам України за захист нашої країни від загарбників.