Екологічні організації закликали терміново запровадити санкції проти російської державної ядерної корпорації «Росатом» на спільній пресконференції, яка відбулася 17 листопада 2023 року в Українському кризовому медіа-центрі.
«Час, коли російську ядерну промисловість, Росатом, слід було покарати всебічними санкціями, давно минув. Такі європейські корпорації, як Framatome та Siemens, і ті уряди, які співпрацюють з Росатомом, такі як Франція та Угорщина, безпосередньо живлять російську війну проти України та її народу. Санкції повинні бути введені, щоб завершити ядерну співпрацю з Росією», – заявив Шон Берні, ядерний спеціаліст Greenpeace.
У вересні цього року фахівці Greenpeace Шон Берні та Ян Ван де Путте представили доповідь про наслідки окупації російськими військами Запорізької АЕС та за допомогою супутникових знімків навели докази, що атомна електростанція використовується росіянами як пусковий майданчик для ракетних обстрілів. Завдяки цій доповіді весь світ дізнався про неспроможність МАГАТЕ контролювати ситуацію на ЗАЕС.
В листопаді ці представники міжнародної екологічної організації відвідали Україну, де в рамках спільної місії з SaveDnipro займалися посиленням радіаційного моніторингу. Місія проходила в регіонах, наближених до зони бойових дій. Датчики радіації, встановлені Greenpeace та SaveDnipro на різних об’єктах на півдні України, слугуватимуть ранньому попередженню про підвищення рівня гамма-випромінювання у випадку нової ядерної катастрофи в Україні. Датчики передають дані про рівень радіації у реальному часі на онлайн-карту SaveEcoBot.
Технічний директор ГО SaveDnipro Павло Ткаченко під час підсумкової пресконференції підтримав вимогу запровадити санкції проти Росатому та зазначив таке: “Протягом останніх 20 місяців повномасштабної війни російські сили неодноразово атакували українські ядерні об’єкти та поширювали неправдиву інформацію про рівні радіації в Україні. Це викликало глобальну тривогу щодо радіаційної безпеки в країні. Для розв’язання цієї проблеми є потреба у розвитку незалежних онлайн-мереж та більш прозорого моніторингу радіації через громадські проєкти, такі як наш SaveEcoBot. Ці зусилля допомагають заспокоїти населення, а у випадку потенційних загроз забезпечити уряд додатковими даними для прийняття рішень”
Повний запис пресконференції: