? Це був не рік, а калейдоскоп подій, друзі. Впевнені, як і у багатьох з вас! Ми працювали на межі своїх сил ?♀️?♂️, згорали в попіл ?, а потім “випивали чашку кави” ☕️ — і бігли далі, ще швидше ?♀️?♂️.
? Нескінченний потік ідей, заходів, потягів та облич, який ще довго буде миготіти перед очима — ось що таке був рік, що минає.
☃️ Хочемо згадати та відзвітувати перед вами про основне, бо список справ, які встигли в 2019 році, не вміщується в жодному файлі ? Але все ж буде довгенько ?
⤵️ Тож, в році, що минає, ми:
1️⃣ Разом із нашими друзями з Платформи Громадський Контроль провели фантастичний (так ми вважаємо в нашій команді ?) форум Валить нельзя остаться / ECO. Цього року він повністю викрасився в зелене та залучив у свої обійми кращі приклади реформ та змін в природоохоронному секторі.
♻️ Форум залишив за собою найменший екослід, бо ми мінімізували використання ресурсів та створили мінімум відходів.
2️⃣ Розпочали розвиток громадського моніторингу якості повітря в Україні, провівши в лютому перший в Україні воркшоп по збірці датчиків в Дніпрі. [1]
З того часу ми:
☂️ разом із чеським урядом [2] реалізували амбітний проєкт, в якому проїхали ще 5-ма містами України із воркшопами [3], де також разом із нашими друзями-фахівцями розповідали про забруднення повітря твердими частинками в містах України та його вплив на здоров’я [4];
☂️ розповсюдили за рік 234 власні станції моніторингу повітря, які обладнані підігрівом повітря [5] задля більш коректного вимірювання частинок РМ [6];
☂️ провели безпрецедентну роботу по розповсюдженню безкоштовних станцій у 57 малих населених пунктах України [7]. І тепер і у Верховіні серед Карпатських гір [8], і у Білгород-Дністровському на березі Чорного моря [9] 24\7 збирають та передають у Saveecobot та світові агрегатори інформацію про якість повітря від станцій Save Dnipro;
☂️ стали найбільшим агрегатором даних про якість повітря в Україні, зібравши за рік у чат-боті та на мапі 644 джерела даних, серед яких органи місцевої влади трьох областей, громадські, комерційні проєкти та приватні станції;
☂️ а завдяки вашій активності щодо поганої якості повітря на всіх рівнях під час осінніх смогів та даним про повітря, які тепер стали доступними онлайн, маємо якісний вплив [10] — початок системних зрушень щодо розбудови системи державного моніторингу. Вперше в держбюджет закладені кошти на модернізацію державних постів.
3️⃣ Ми розпочали міжнародну співпрацю із громадськими проєктами, які розвивають моніторинг якості повітря, та з компаніями із всесвітнім ім’ям.
? І вже сьогодні SavеEcoBot працює у 6 країнах світу [11] на 2 континентах [12] та розмовляє 5 мовами для 260 000+ користувачів.
? А завдяки Rakuten Viber користувачі України, Грузії та Болгарії безкоштовно користуються чудовими еко-стікерами [13].
4️⃣ Ми стали лідерами відкриття даних в Україні! Пишемо, а самі досі не віримо ? Так, за просування [14], разом із дружніми ГО, ідеї відкриття екоданих, серед яких і екоподатки, і дозвільні документи, ми отримали нагороду Open Data Leaders на щорічному Open Data Forum [15].
5️⃣ Разом із 25+ дружніх організацій створили та просували 2 екоадженди. Перша — під час президентських, друга — парламентських виборів. Їх підтримали 3 ключові кандидати у Президенти [16] та 6 проукраїнських партій [17].
6️⃣ У рідному Дніпрі “дотиснули” встановлення та запуск електричного фільтру на ДТЕК Придніпровській ТЕС [18], що разом із запуском моніторингу, консервуванням золошлаконакопичувача та багатьма іншими заходами є частиною екомодернізації найбільшого промислового забруднювача міста (що вважається найбруднішою вугільною станцією в Європі), якої ми із дніпрянами досягли в минулому році.
7️⃣ Завдяки акції “Заважає? (не)Ріж!” [19] зрушили питання поводження із зеленими насадження в місті з мертвої точки, запровадивши спочатку мораторій на видалення [20], а потім разом із колегами з Зелена Програма Дніпра розробивши “Правила поводження із зеленими насадженнями” [21]. Тут робота продовжується і вже скоро, для громадського контролю цього питання, дніпряни зможуть отримати базу актів на видалення, які були виписані раніше за запровадження Правил.
8️⃣ Протягом року як організатори та спікери ми прийняли участь у 45 заходах — на парламентських слуханнях [22], в представництві Євросоюзу в Україні [23] та Брюсселі [24], в комітеті екологічної політики [25], в Мінекоенерго [26] та десятках профільних форумах та конференціях по всій країні та за її межами. Ми невпинно просуваємо екопитання, аби в порядку денному країни вони ставали на перші щаблі, бо екологічна безпека є базовою потребою будь-якої людини, тому за рік накопичилось понад 150 згадувань про нас та нашу діяльність у національних та міжнародних ЗМІ.
? Тож, друзі, проводжаючи цей рік, наша команда бажає вам справжнього родинного затишку, світлий та радісних подій, комфортної буденності та омріяних подорожей! А ми, в свою чергу, будемо робити все, що від нас залежить, аби наше з вами довкілля було безпечнішим ?
? А ще — запустили нещодавно телеграм-канал!