Коли живеш у Києві, твій ніс відчуває сморід, очі бачать смог, SaveEcoBot сповіщає про забруднення, а чиновники кажуть, що “перевищень немає”, це вже взагалі не смішно. Давайте розбиратись разом:
- Звідки SaveEcoBot бере дані?
Ми агрегуємо дані про якість повітря з усіх мереж станцій моніторингу, які передають їх онлайн: органів місцевої влади, комерційних, громадських. Зараз таких джерел в системі 18, і ви завжди можете перевірити, ким надані дані в деталях конкретної станції.
SaveEcoBot не є альтернативою будь-якій мережі моніторингу. Він агрегує їх всі. - Що показує SaveEcoBot?
Індекс якості повітря AQI PM 2.5. Ми збираємо дані зі всіх можливих джерел та перетворюємо їх на Індекс якості повітря. AQI – це всесвітньо визнаний стандарт, який розроблено Агентством з охорони навколишнього середовища США (US EPA). Майже всі світові лідери з моніторингу якості повітря використовують саме цей стандарт. Ми рахуємо AQI по основному забруднювачу – дрібнодисперсному пилу фракції PM 2.5. - Що показує моніторинг КМДА?
Індекс якості повітря CAQI. Декілька станцій моніторингу КМДА так само збирають дані та відображають їх в іншому стандарті – CAQI. Це теж відомий стандарт. Його розробили або для використання біля вулиць з інтенсивним автомобільним рухом, або всередині житлових масивів, і він враховує декілька різних забруднюючих речовин. - В чому різниця?
Не дивлячись на схожість назв, різниця між AQI PM 2.5 та CAQI принципова. Вони мають різні формули та різну шкалу. - Хто правий?
Звісно, SaveEcoBot 🙂 Адже ми не порівнюємо дані за двома різними шкалами і тим більше не робимо з цього висновків. Це все одно, що порівнювати кілограми з літрами. Що більше – 5 кілограмів чи 7 літрів? Отож. - Чому люди довіряють SaveEcoBot?
Дивіться п.1-5 😉
Отже, за шкалою US EPA про мінімальний вплив кажуть цифри від 0 до 50 і зелений колір кружечка. Але коли в іншій системі ви бачите інші показники й іншу шкалу, наприклад, зелений рівень від 0 до 25, як в Київській міській раді, то маєте пам’ятати наступне:
- Порівнювати дані, що рахуються за різними формулами й інтерпретуються за різними шкалами – НЕКОРЕКТНО. Це те ж саме, що порівнювати тепле з м’яким. Ще й питання до тієї інтерпретації, але про це вже наступного разу.
- Немає нормального або безпечного рівня забруднення, є лише градація впливу на конкретні групи населення. Найкраще, коли він мінімальний.
Якщо у вас залишилися питання, напишіть нам, з радістю відповімо.
Бажаємо чистого повітря і за відчуттями, і за розрахунками.