Спалювання рослинних відходів: що робити, якщо сусід розпалив багаття (покрокова інструкція)

Ніхто не має права шкодити вашому здоров’ю.
І якщо з сусідської ділянки на сотні метрів стелиться ядучий дим, ми підкажемо, як це припинити.

ЧОМУ НЕ МОЖНА СПАЛЮВАТИ РОСЛИННІ ВІДХОДИ

Рослини – це природні фільтри. Вони вбирають в себе купу забруднюючих речовин. Коли ж їх спалюють, все накопичене вивільняється назовні у вбивчих концентраціях. 

Окрім чадного газу, бензопірену та діоксинів в повітря потрапляє велика кількість дрібнодисперстного пилу. Це небезпечні часточки без кольору і запаху. Вони не лише такі дрібні, що під час дихання потрапляють в легені. Вони ще й по формі – гострі. Уявіть мільйони гострих часточок, які опиняються всередині людини, завдаючи безліч мікротравм. До часу їх можна не відчувати, але згодом наслідки можуть бути незворотними. В кращому випадку – це алергія, астма. В гіршому – серцево-судинні хвороби та онкологія.

Часточки пилу розміром 2,5 мікрони називаються PM2.5. Під час спалювання рослинних відходів у приватному секторі, сусіди та жителі прилеглих районів фіксують перевищення показників PM2.5 у 10-15 разів!

Сашко Островський спільно з SaveDnipro

ШТРАФИ

Спалювання рослинності заборонено законом. Неконтрольоване полум’я знищує ліси і селища, вбиває тварин і людей. І хто б міг подумати, що масштабні нищівні пожежі можуть початися з “дрібниці” – випалювання очерету або трави.

На 1 вересня 2020 року відповідно до статей 77, 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення штрафи за спалювання рослинності на територіях загального користування складають:

За самовільне випалювання рослинності або її залишків 

  • для населення – до 3060-6120 грн, 
  • для посадовців – до 15300-21420 грн.

За підпал трави природно-заповідного фонду

  • для громадян – до 6120-12240 грн,
  • для чиновників – до 21420-30600 грн.

А згідно зі статтею 152, за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів накладаються штрафи:

  • на громадян – до 340-1360 грн,
  • на посадових осіб, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності – до 850-1700 грн.

ЩО РОБИТИ

Якщо з сусідської ділянки валить дим, і вам немає чим дихати, перш за все попросіть сусіда загасити багаття. Поясніть йому, чому не можна спалювати рослинні відходи, які за це передбачені штрафи. Можете розповісти і про наш досвід компостування і навіть показати відео.

Та що як сусід проігнорує вас або почне лаятися чи погрожувати?

Ми спитали у Інспектора відділу зв’язків з громадськістю управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Віталія Біловола, як краще діяти в такій ситуації:

  1. Викликайте поліцію – 102.
  1. Знімайте правопорушення на фото чи відео. Якщо по приїзду поліції багаття вже догорить, ваші фото чи відео стануть доказами, які зокрема можна буде використати в суді.
  1. Обов’язково пишіть заяву. Якщо це сусід, якого ви знаєте, вкажіть його дані (прізвище, ім’я, по батькові). Якщо знаєте тільки адресу, вкажіть її. 

    Напишіть в заяві, що є фото/відео докази правопорушення, готові надати за потребою. Додайте свій номер телефону, для того щоб з вами міг зв’язатися дільничний.

    Навіть якщо поліцейські погукають правопорушника, але він не озветься, заява буде передана дільничному. А він повинен реагувати. 

    Без заяви – кіна не буде.
  1. Якщо ви не знали, а поліцейські не повідомили про можливість скласти заяву, ви можете зробити це впродовж трьох місяців з моменту правопорушення. І тоді порушника притягнуть до відповідальності.

    В такому випадку ви пишете заяву, вказуєте, коли це сталося,  що викликали поліцію і хочете, щоб людину притягнули до адміністративної відповідальності.
  1. Якщо на вашу заяву до поліції ви врешті отримаєте відповідь, що “бесіду провести не змогли, бо порушника не було вдома”, необхідно написати скаргу про бездіяльність на ім’я керівництва тих, хто проводив розслідування. Коли ж і це не допоможе – тоді заява в прокуратуру.

Якщо дільничний побачить, що заявник налаштований довести справу до кінця, особливо, коли є фото чи відео-доказ, де видно хто і що спалює, то він навряд чи буде ухилятися від виконання своїх прямих обов’язків.

НАОСТАНОК

Якщо хочете зберегти довкілля та власне здоров’я, будьте наполегливими і послідовними:

  • Спочатку ввічливе прохання.
  • Не допомогло: фото-відео/фіксація і виклик 102.
  • Обов’язково – оформлення заяви.
  • Навіть якщо одразу не приймуть, можна написати впродовж трьох місяців, особливо, якщо є докази.
  • Немає зрушень? – скарга керівництву на бездіяльність дільничного/слідчих.
  • Не допомогло? – скарга до прокуратури. 

На відміну від диму, проблема спалювання рослинності сама не розсіється. Тож не будьте байдужими, захищайте свої права.

Завантажуйте:

Інструкція
Заява до поліції

Якщо у вас залишились питання, напишіть нам:
[email protected]

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.