Як і обіцяли, вчора зустрілися з єврокомісаром з питань довкілля, океанів та рибальства Virginijus Sinkevičius, або просто – “найголовнішою людиною по екології в Європі”.
Наша Ірина Черниш розповіла про провалене голосування за зменшення промзабруднення (законопроєкт 4167). І про спроби докорінно змінити Національний план скорочення викидів (НПСВ).
Окремо наголосила на тому, що вже четвертий рік поспіль Міненерго всіляко уникає діалогу з громадськістю щодо екологізації вугільної енергетики. На тлі чесного й відкритого спілкування з паном комісаром захотілося нагадати й міністру енергетики, і Кабміну з паном Президентом, що Україна – це Європа! І поводитися треба відповідно.
Ось тези виступу Ірини щодо НПСВ:
Зобов’язання України
- Україна зобов’язалась імплементувати Директиву 2010-75 ЄС “Про промислові викиди” в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та Договору про енергетичне співтовариство. Задля створення гнучкого переходу в 2017 році був запроваджений Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок. Він визначав поступову екологізацію 90 ВСУ та зниження викидів сполук сірки, азоту та дрібнодисперсного пилу до 2032 року включно. Однак, вже в 2019 році Україна затвердила перші зміни строків реалізації НПСВ для 21 спалювальної установки. І сьогодні Міненерго вже розробило проєкт рішення про зміни до НПСВ. Воно пропонує затвердити перенесення строків вже для 41% (36 ВСУ) всіх установок, які мали екологізуватися найпершими.
Перенесення строків
- Зараз Україна технічно знаходиться в рамках обсягів викидів, які затверджені НПСВ. Але щоразу переносячи строки для більшості установок, ми скорочуємо собі загальні терміни для екологізації вугільної енергетики. І далі просто не зможемо одночасно провести модернізацію всіх вугільних енергоблоків. Це неминуче призведе до енергетичної кризи та повного порушення екологічних зобов’язань, визначених Директивою.
Відсутність діалогу з громадськістю
- Екологічну громадськість вже декілька років принципово не допускають до складу робочої групи при Міненерго, яка розробляє подібні пропозиції. Не дивлячись на публічні обіцянки та офіційні листи про наміри нас додати, вже новий міністр знову відмовив змінювати її склад. А наші зауваження до проєкту змін до НПСВ відхилені повністю.
Європейський курс Президента України
- Президент України взяв на прапор питання екологізації країни та невпинний рух до Зеленого курсу. Однак РНБО, головою якого є Володимир Зеленський, прийняла рішення про перегляд НПСВ. І ми добре розуміємо, що діалог з Міненерго вже не має сенсу. Бо саме воно ініціювало це рішення в угоду олігарху Ахметову, який володіє 80% вугільної енергетики. Однак сподіваємось, що якщо ви допоможете розпочати такий діалог з Президентом, де будуть висвітлені всі сторони цієї складної ситуації, це може попередити кризу в питаннях єврозобов’язань з боку України.
PS. А ще тепер у пана комісара є наша станція моніторингу якості повітря SaveEcoSensor, бо повітря не має кордонів.
This publication has been made within the frameworks of the Accountability Fund (Embassy of the Kingdom of the Netherlands). The views and opinions expressed in this article may not reflect the official position of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands.