У 2019 році 8 із 20 вугільних електростанцій України перевищили граничні норми викидів. Якби норми були дотримані, вдалося б уникнути приблизно 2300 смертей.
Таким є один з ключових висновків нового дослідження “Вплив викидів українських вугільних електростанцій на здоров’я населення” від наших колег з “Екодії” та дослідницької організації Center for Research on Energy and Clean Air.
- За оцінками, в Україні та сусідніх державах 8,7 мільйона людей піддаються такому рівню впливу викидів вугільних електростанцій, що перевищує рекомендації ВООЗ щодо якості повітря. І це не враховуючи сукупного впливу, який виникає разом із дією інших джерел забруднення повітря.
- Найбільше за досліджуваний період постраждали Донецька, Київська, Дніпропетровська та Львівська області: вони мали 430, 410, 280 та 230 щорічних смертей відповідно.
- Інші наслідки для здоров’я від викидів вугільних електростанцій у 2019 році – 6800 дітей, хворих на бронхіт, 68 тисяч днів із симптомами астми та бронхіту у дітей, 3000 госпіталізацій, 800 тисяч втрачених робочих днів і 5,3 мільйона лікарняних днів, 400 пологів із малою масою тіла новонароджених та 2100 нових випадків хронічного бронхіту у дорослих.
- Приблизна вартість соціальних витрат українців, пов’язаних із супутнім медичним обслуговуванням, зниженням економічної продуктивності та зниженням рівня добробуту за 2019 рік склала 3,2 млрд євро.
Нещодавно ми писали, що в інтересах олігархів РНБО вирішила каструвати Національний план скорочення викидів (НПСВ). А Міненерго вже погоджує з ЦОВВ наступне:
- аби ще як мінімум 1-5 років 37 з 90 старих вугільних установок без обмежень могли викидати зольний пил, діоксид сірки та оксиди азоту;
- а “термін придатності” вщент зношеного обладнання, якому раніше було дозволено працювати не більше 20-40 тисяч годин, планують збільшити ще на 10 років!
З огляду на результати дослідження та здоровий глузд закликаємо Раду національної безпеки і оборони України та Міністерство енергетики України схаменутися й подбати про здоров’я та безпеку українців!
Вугільні станції мають або встановлювати фільтри, або закриватися. Якщо влада не спроможна це забезпечити, громадяни будуть обирати іншу.
Більше подробиць читайте тут.
Дякуємо дослідникам CREA та колегам з Екодії за ґрунтовний аналіз!