Київ / Берлін, 10 червня 2024 року
Громадянське суспільство відіграло вирішальну роль у захисті України від російської військової агресії, і ця роль доповнює дії Уряду. Аналогічно, залучення громадянського суспільства може значно покращити якість та швидкість екологічних реформ, передбачених Ukraine Facility, Планом для реалізації Ukraine Facility, Екологічним договором для України та реалізацією Зеленого курсу ЄС. Насправді, Положення Ukraine Facility та Екологічного договору чітко підкреслюють необхідність залучення громадянського суспільства до підготовки, реалізації та моніторингу проектів з відновлення та реформування, і на це є вагомі причини.
Як представники “зелених” громадських організацій України та інших європейських країн, які беруть участь у дискусіях щодо відновлення України, ми зібралися, щоб підкреслити критичну важливість пріоритизації сталого розвитку не лише у процесі відновлення, а й у процесі вступу України до ЄС. Ми повинні зробити все можливе, щоб сталий розвиток став дороговказом наших колективних зусиль, переплітаючи екологічні, соціальні та економічні міркування, визнаючи при цьому, що реалії війни іноді можуть вимагати більшого прагматизму та компромісів, ніж у мирний час. Працюючи спільно і рішуче, ми можемо подолати сьогоднішні виклики і прокласти шлях до світлого, “зеленого” майбутнього для наступних поколінь.
Ми, організації громадянського суспільства, що підписалися нижче, можемо багато чого запропонувати, коли йдеться про просування сталого розвитку. Ми можемо перекладати результати досліджень зрозумілою для людей мовою і використовувати їх для підвищення обізнаності та сприяння залученню до обговорення тем, пов’язаних із пом’якшенням наслідків зміни клімату та адаптацією до них, збереженням біорізноманіття, запобіганням забрудненню, переходом на відновлювані джерела енергії та циркулярну економіку, покращенням планування землекористування, добробуту тварин тощо. Ми можемо збагатити дискусії нашим екологічним ноу-хау та надихнути своєю мотивацією працювати для суспільного блага. Ми пропонуємо неупереджені погляди, не заангажовані конкуруючими програмами, не обмежені урядовими процедурами, і часто надаємо найточніший зворотній зв’язок від своїх громад, забезпечуючи інклюзивне включення людей з різноманітними потребами. Тому ми вважаємо, що залучення “зелених” ОГС до політичних дискусій є надзвичайно важливим.
Зробити відновлення України “зеленим” та сталим – це довгострокове завдання, але є кілька короткострокових завдань, які потребують невідкладної уваги. Вони викладені в Додатку 1.
Інгредієнти для плідної співпраці
Як зазначалося вище, спільнота “зелених” ОГС готова інвестувати свій час, ноу-хау, енергію та мотивацію в роботу з урядовими та іншими зацікавленими сторонами задля досягнення мети сталого розвитку в межах планети. Однак залучення буде найбільш плідним, якщо:
● Урядові гравці обмінюватимуться з ОГС даними та інформацією проактивно та послідовно;
● Урядові гравці будуть готові надавати доступ ОГС до процесів прийняття рішень від початку і до кінця і відчувають відповідальність за використання отриманої інформації якнайкраще;
● Донори розглядатимуть можливість інвестування у заходи з розбудови інституційних спроможностей громадського сектору, щоб дати можливість “зеленим” ОГС ефективно та результативно взаємодіяти;
● Донори розглядатимуть можливість надання ресурсів ОГС, які активно долучаються до процесу відновлення.
Додаток 1
Короткострокові дії, які потребують термінової уваги і для яких “зелені” НУО пропонують свою підтримку та участь:
- Створити дієві механізми залучення ОГС. Ukraine Facility вимагає від Уряду України пояснити механізми залучення організацій громадянського суспільства до прийняття рішень щодо використання підтримки в процесі реконструкції. У тексті документу також зазначено, що підготовка та реалізація Плану для реалізації Ukraine Facility має здійснюватися у консультаціях з організаціями громадянського суспільства. Ми б дуже хотіли надати свої пропозиції щодо того, як могли б виглядати такі механізми залучення ОГС та долучитися до їх реалізації. Це також відповідатиме Рекомендації 43 Екологічного договору для України.
- Керівні принципи “Не завдай значної шкоди”. Принцип “Не заподіяння значної шкоди” є керівним принципом, який все частіше застосовується в контексті політики ЄС, включаючи управління навколишнім середовищем, проекти розвитку та гуманітарну допомогу. В тексті Ukraine Facility є посилання на принцип “не заподіяння значної шкоди”, але очевидно, що необхідні керівні принципи, які б пояснювали, що він насправді означає в українському контексті, щоб державні органи могли ефективно та результативно використовувати його як керівну основу для прийняття рішень та розробки політики в різних секторах з метою мінімізації негативного впливу та сприяння добробуту громад та екосистем. НУО хотіли б долучитися до процесу розробки керівних принципів і пропонують зробити це пріоритетом при плануванні та реалізації проектів з відновлення.
- Процес вступу до ЄС. Уряд і суспільство налаштовані на швидкий вступ до ЄС, і ми всі усвідомлюємо, що екологічне законодавство ЄС є серйозною частиною цього шляху. Спільнота “зелених” НУО пропонує спеціалізовані знання та досвід з екологічних питань, включаючи охорону довкілля, пом’якшення наслідків зміни клімату та адаптацію до них, забруднення, розвиток відновлюваної енергетики та сталий розвиток. Наші дослідження, аналіз даних та політичні оцінки можуть бути корисними у переговорах про вступ до ЄС та процесах розробки політики. Крім того, ми будемо раді поділитися з політиками нашими знаннями про те, “як і чому” досягається екологічна стійкість, і будемо вчитися самі в цьому процесі. Ми можемо спільно сприяти розвитку партнерства та співпраці між державою, організаціями громадянського суспільства, науковими колами та приватним сектором для вирішення складних екологічних викликів з метою прискорення прогресу у досягненні цілей вступу до ЄС у сфері охорони довкілля. Ми пропонуємо зробити, наприклад, наступний аспект фокусом на найближче майбутнє: досягти відповідності директивам ЄС з оцінки впливу на довкілля та стратегічної екологічної оцінки відповідно до Рекомендації 42 Екологічного договору для України.
- Перехід на відновлювану енергетику. У відповідь на нагальну потребу в розробці децентралізованих енергетичних рішень та як внесок у досягнення урядової мети повної декарбонізації енергетичного сектору до 2050 року, спільнота зелених ОГС пропонує свій досвід та мережі для пошуку найкращих стратегій, політик та фінансових механізмів, необхідних для розширення масштабів розгортання проектів з відновлюваної енергетики по всій країні. Громадські організації та благодійні фонди у співпраці з муніципалітетами реалізували численні проекти зеленої реконструкції, спрямовані на підвищення стійкості громад. Тепер усім зацікавленим сторонам необхідно об’єднати зусилля для пошуку системних підходів та політичних інструментів для сприяння здоровому розвитку децентралізованої енергетичної системи в Україні.
- “Зелена” та безпечна для навколишнього середовища та біорізноманіття інфраструктура. Законодавство ЄС, Глобальна рамкова програма з біорізноманіття та Екологічний договір для України вимагають збереження та розширення природоохоронних територій, а також дотримання планетарних кордонів. Водночас, країна потребує відновлення та модернізації фізичної інфраструктури як передумови економічного розвитку. Ці цілі можуть бути досягнуті за умови, що існує база знань про біорізноманіття та екосистемні послуги, а розробники інфраструктури мають можливість і бажання враховувати ці дані в процесі планування, щоб мінімізувати вплив на природне середовище. Спільнота “зелених” ОГС має знання та ідеї, якими може поділитися, як це зробити.
- Боротьба з корупцією. Як в тексті Ukraine Facility, так і в Екологічному договорі для України чітко зазначено, що від українського Уряду очікується тверда прихильність до прозорості та протидії корупції. “Зелені” ОГС готові відігравати роль “State watch” та виявляти ознаки неправомірної поведінки у сфері використання природних ресурсів.
Підписанти:
- Austausch e.V.
- CEE Bankwatch Network
- Centre for Environmental Initiatives ‘Ecoaction’
- CO Nature Fund of Ukraine
- Conflict and Environment Observatory
- Danube-Carpathian Programme
- Ecological News (Kherson)
- EEB
- Energy Act for Ukraine Foundation
- Energy Transition coalition
- Eurogroup for Animals
- EuroNatur
- Germanwatch
- GREENPEACE-Germany
- GREENPEACE-Ukraine
- ICO “Environment- People – Law”
- Mariupol Zero Waste
- NABU – The Nature And Biodiversity Conservation Union
- NESEHNUTÍ
- NGO Ecoclub
- NGO Ukrainian Nature Conservation Group
- NGO Vision Zero
- NGO SaveDnipro
- UAnimals
- Ukrainian National Bar Association
- Ukrainian Society for the Protection of Birds (USPB)
- WWF Central and Eastern Europe
- WWF Germany
- WWF Ukraine
- Zaporizhzhya Zero Waste
- Zero Waste Kharkiv
- Zero Waste Lutsk
- Zero Waste Lviv
- Zero Waste Societ