Вчора Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА запросив нас на зустріч із представниками одного з найбільших промислових забруднювачів м. Дніпра – ПРАТ “ДМЗ”. Нагадаємо, що наразі він працює в агломерації, яка включає Коксохім та Петровку.
Ми хотіли зробити відеотрансляцію заходу, але підприємство категорично не погодилось проводити нараду в такому форматі. Хоча будь-яка подія в органах місцевого самоврядування має бути відкритою і доступною, в тому числі для запису (на що ми наголошували).
Тому доведеться цитувати те, що нам вдалося зафіксувати:
- Представники ДМЗ вважають, що діяльність підприємства впливає виключно на прилеглі території. І говорячи про діалог з громадськістю, мають на увазі лише мешканців найближчих до заводу районів: проспекту Мазепи та ж/м Західний.
⠀⠀
Однак, не применшуючи шкоду, яка наноситься здоров’ю мешканців означених районів, маємо зауважити, що ДМЗ входить до Першої (!) групи забруднювачів повітря, зона впливу яких і розліт забруднюючих речовин сягають десятків і сотень кілометрів. Тому абсолютно всі мешканці Дніпра і прилеглих до нього територій страждають від впливу цього підприємства, в тому числі неконтрольованого.
⠀⠀ - До Департаменту і контролюючих служб надійшло більше ніж 30 скарг від громадськості, за що велика подяка кожному, хто долучився. Це ті скарги, що ми з вами нещодавно писали. Це дуже не сподобалось підприємству, бо вони були обґрунтованими.
⠀⠀ - У відповідь на скарги наприкінці липня Держпродспоживслужба вийшла на перевірку ДМЗ. Але підприємство їх недопустило, посилаючись на те, що у листі було зазначено юридичну адресу замість фактичної.
⠀⠀
Це є абсолютно неправомірним, тому що згідно законодавства на юридичну адресу і виписуються відповідні накази на здійснення позапланових заходів контролю. Так і всі попередні заходи здійснювались саме до юридичної адреси.
⠀⠀ - Хоча Держпродспоживслужба не змогла безпосередньо бути присутньою на території підприємства, але 10 серпня вона зробила лабораторні дослідження на межі санітарно-захисної зони. Це та межа, за яку не можуть розповсюджуватися викиди підприємства, що перевищують гранично допустимі концентрації. В результаті досліджень були зафіксовані перевищення, зокрема по фенолу(!) в 2 рази, по аміаку(!) – у 5 разів!
⠀⠀
Представник Держспоживпродслужби заявив, що 28 серпня буде направлена позовна заява до суду щодо зупинення виробництва у зв’язку з тим, що підприємство порушує санітарне законодавство України! Будемо стежити за цим процесом окремо і сповіщати вас про нього – адже саме ви запустили його, відправивши скарги до контролюючих органів.
⠀⠀ - Ми озвучили зауваження та пропозиції, які мали. Всі проблемні питання щодо коксохімічного та ливарного виробництв і кислородно-конверторного цеху. Проблеми, які ми бачимо як серед організованих, так і серед неорганізованих джерел викидів.
⠀⠀
Якихось конкретних планів, які ДМЗ точно збирається здійснювати у найближчі 7 років, нам не надали. Але ми дізнались, що зараз йде процес обговорення заходів, які планує підприємство разом з Департаментом екологічної політики Дніпровської міської ради. Надати нам перелік на зустрічі відмовились!
⠀⠀
На жаль, Дніпровська міська рада робить це, як завжди, не публічно, але ми дістанемо цей перелік заходів, аби громада володіла інформацією щодо намірів підприємства чи їх відсутності.
⠀⠀ - Ми зауважили, що розпочатий навесні процес отримання дозволу на викиди, відбувається із порушенням процедури, зокрема у процедурі громадського обговорення та його публічності. Тому ми звертаємось безпосередньо до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, аби процедура громадського обговорення була здійснена наново і проходила максимально відкрито.
⠀⠀ - Ми вимагаємо від підприємства, аби вони відкрили дані моніторингу стану повітря на межі санітарно-захисної зони. Адже ДМЗ має три пункти моніторингу, звідки вже тривалий час отримує дані кожні 20 хвилин. Але не публікує їх одразу, надаючи лише інформацію за добу, що є абсолютно не актуальним періодом для містян.
⠀⠀
Так вони позбавляють жителів Дніпра можливості убезпечити себе від впливу забрудненого повітря в реальному часі. І говорять, що в першу чергу встановили його для себе, а не для громади!
⠀⠀ - Ми також дуже чекаємо на обіцяну представниками ДМЗ екскурсію або захід з огляду виробничих потужностей. Тому що у нас досі залишаються сумніви в достовірності інформації, яку надає підприємство.
⠀⠀
Наприклад, вивільнення вапна на кислородно-конверторному цеху, що є дуже небезпечним для здоров’я робітників, адже потрапляння вапна на вологу шкіру викликає опіки. Навіть на Google-maps ми бачимо те, що дах підприємства білий. Але представники ДМЗ це заперечують і стверджують, що вивільнення вапна немає.
Також є інші питання, які можна перевірити, тільки перебуваючи безпосередньо на підприємстві. Тож чекаємо на цю зустріч та продовжуємо боротьбу задля захисту довкілля та збереження громадського здоров’я дніпрян.