«Слухай, Ірино, що якщо біль довкілля спробувати показати за рахунок сучасних технологій? Заміксувати довкіллєві сенси та імерсивну реальність? Бо ніхто вже не сприймає просто цифри та зображення» – з палаючими очима говорила Олена Романюкова – авторка ідеї – голові ГО SaveDnipro стоячи біля входу в КМДА в серці столиці.
У похмурий лютневий день 2024 року в одному з офісів UNIT.City відбулася зустріч, з якої розпочався цей проєкт. Його робоча назва – «Музей екоциду» – давала лише загальне уявлення про задум. Адже не у кожного слово «музей» асоціюється з новітніми технологіями.
Тоді зібрались разом команди SaveDnipro і Mriya Production. Останні відомі своїми розробками комунікацій з ефектом занурення: хлопці брали призи на міжнародних креативних фестивалях у Лондоні, Берліні та Каннах. А перші – відомі у вузьких колах захисники довкілля.
Під час зустрічі була озвучена мета: за допомогою доповненої реальності донести до міжнародної спільноти жахаючі наслідки російської агресії для нашої природи. Створити досвід особистого занурення, коли глядач перебуває в ролі головного героя, а побачене та почуте торкається його базових емоцій. І саме через такий емоційний надрив донести потрібну інформацію.
Демонструвати імерсивний контент планувалося у європейських столицях та на кліматичній конференції COP29, проте остаточного рішення щодо місця демонстрації і щодо технологічного рішення у нас не було. Все залежало від фінансування, а його не було також.
Але головне, що ми мали ідею та віру в те, що вона спрацює. І такими натхненними ми звернулись до Міндовкілля як координатора підготовки України до участі в найбільшій кліматичній конференції світу – СОР29, аби стати частиною офіційної делегації та українського майданчика. Ми були щасливі, коли Світлана Сушко, яка очолювала підготовчий комітет, одразу запалилась цією ідеєю та стала її амбасадором у подальшому узгодженні з керівництвом.
Тож робота розпочалася одразу у всіх напрямках: пошук фінансування, розробка ідеї занурюючого контенту, уточнення технічних параметрів. Ідея зацікавила міжнародний фонд Відродження, який забезпечив фінансування значної частини проєкту. Але задля покриття 100% витрат були потрібні додаткові партнери, пошуком яких разом з Оленою Романюковою зайнялася голова ГО SaveDnipro Ірина Черниш.
Пошук партнерів проходив не гладко. Для одних потенційних партнерів проєкт виглядав «занадто мирним і не на часі», для інших навпаки – надто пов’язаним з війною. Ще за два місяці до старту СОР29 у нас не було всього необхідного бюджету. На щастя, партнерами проєкту зголосилися стати наші колеги з ГО UAnimals, які разом з нами стали співорганізаторами проєкту, надавши також суттєву допомогу у його висвітленні в медіа. А іншу частину витрат взяв на себе CEO Club (що особливо цінно у важкі для доброчесного бізнесу часи) за особистої координації члена Правління SaveDnipro Юрія Остапчука.
І закипіла робота зі створення фільму про біль українського скаліченого довкілля.
Допрем’єрний показ
Перший публічний показ нашого VR-контенту відбувся за два тижні до початку СОР29. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України організувало так званий PreCOP – спеціальний захід, на якому учасники делегації від України мали скоординувати свої дії. Ми мали обмаль часу на підготовку, тож фільм був ще не готовий, але коли це нас зупиняло?
Ми вирішили скористатися цією можливістю, щоб показати наш VR фільм і отримати зворотній зв’язок. Попри те, що робота була не повністю завершена, ми продемонстрували наші напрацювання, аби отримати перші “Дякуємо, це круто”, “Це точно буде мати глядача”, “Я не стримала сліз”. Серед тих, хто зацікавився і одягнув VR-окуляри були Міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук та Голова комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко. Також багато інших учасників PreCOP переглянули наш ще незавершений продукт.
Відгуки були позитивні, а цінні зауваження, які ми почули, були враховані. Зокрема, ми розробили скорочену двохвилинну версію VR фільму (повна версія триває шість хвилин), оскільки у високих гостей українського павільйону, як правило, дуже щільний графік. Як виявиться пізніше, це була дуже слушна порада, завдяки якій ми змогли показати наш VR-контент топам світової політики. Але про це трохи згодом.
Разом з агенцією Gres Todorchuk ми працювали над концепцією українського павільйону на СОР29. Концепція, до речі, весь час доопрацьовувалася, що впливало і на оформлення нашого VR-майданчика. Довелося докласти чималих зусиль, щоб витримати цей марафон корекцій і змін, який тривав майже до самого відкриття СОР29.
СОР29 з присмаком нафти
У 2024 році міжнародну кліматичну конференцію приймав Баку. Від нас до Баку полетіла ціла невеличка команда. Технічні питання демонстрації VR-досвіду взяв на себе Артем Іваненко з Mriya Production. Допомагали йому студентки факультету природничих наук кафедри екології КМА Софія Бочкор та Вероніка Собкович. А адвокаційну складову спілкування з тими, хто переглянув VR, було доручено досвідченій Вікторії Войціцькій.
Вона доносила до учасників СОР29 бачення Україною механізмів покарання агресора і виплати ним компенсації за злочини проти довкілля. Головні меседжі адвокації були сформульовані нами у підготовчий період у співпраці з народною депутаткою Юлією Овчинниковою і Максимом Поповим з Генеральної прокуратури, та були узгоджені з Міндовкілля.
Перші VRаження
11 листопада 2024 року, в перший день СОР29, ми побачили, що наш задум спрацював, і що наш візит до Баку виправдовує себе на всі сто: «Потік глядачів постійний, тому шоломи не витримують і потребують перезаряджання. Багато людей хочуть подивитися» – повідомляв Артем Іваненко в нашому координаційному чаті.
І в перший же день ми почали фіксувати випадки, які стануть звичними й траплятимуться регулярно до самого закриття конференції – дехто з глядачів не міг впоратися з емоціями й стримати сльози…
Було очевидно, що наш контент дійсно «чіпляє» всіх! Про це наші партнери з UAnimals зробили відео, яке ви можете переглянути тут. Важливо уточнити, що ми свідомо не обрали шлях показувати “треш контент”. Аби не відвернути глядачів від перегляду, ми знайшли баланс між емоцією та готовністю її витримати непідготовленому глядачу.
Сотні переглядів
Наша героїчна команда днями не мала можливості присісти перепочити, бо потік охочих переглянути VR-контент не припинявся. А конференція тривала два тижні. Демонстраційний VR-майданчик був справжнім магнітом павільйону України на СОР29.
Серед потоку учасників конференції нас відвідали й високі гості. Першим завітав Помічник Державного Секретаря США з енергетичних питань Джеффрі Паєтт, колишній посол США в Україні і особистий знайомий нашої Вікторії Войціцької. Саме для таких гостей ми підготували спеціальні подарунки – футболки з написом англійською: «Тисячі видів зникають через росію – краще б це була сама росія».
За ці дні ми звикли до обіймів, слів підтримки, щирих емоцій та яскравих епітетів в бік російської федерації від наших глядачів на СОР29, але сльози “залізної” Дженніфер Малхерн Гранхолм – міністерки енергетики США, – навіть нас збентежили.
Крім неї наш фільм переглянули такі високі гості:
- Сімонас Гентвілас – міністр охорони навколишнього середовища Литви;
- Керрі Маккарті – парламентський молодший державний секретар з питань клімату Великобританії;
- Антон Герхард – депутат Бундестагу Німеччини;
- Сеймур Мардалієв – Надзвичайний і Повноважний Посол Азербайджанської Республіки в Україні;
- Метт Хейні – член Асамблеї штату Каліфорнія;
- Пет Спірман – член Сенату штату Невада;
- Сайя Вуола – радниця Міністра захисту довкілля Фінляндії;
- Дмитро Гвіндадзе – провідний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку.
Всі вони отримали список конкретних кроків, які слід зробити разом з Україною, щоб покарати агресора і допомогти природі загоїти рани. Про це подбали Вікторія Войціцька та Анастасія Скок, яка підмінила Вікторію на другому тижні форуму.
Крім спілкування з гостями наша Вікторія встигала спілкуватися і з журналістами. Вся Україна побачила її включення наживо в ефірі Суспільного, де вона доступно пояснила журналістам чи варто брати участь у таких форумах: ви ніколи не зберете стільки впливових і фахових людей в одному місці самотужки.
За два тижні конференції наш VR переглянуло понад 700 учасників з усіх континентів – посадові особи, політики, вченні, громадські активісти, представники бізнесу. Кожен глядач був важливий для нас. Кожному ми пояснювали, що від його особистої позиції і позиції його країни залежить чи буде покаране зло. Ми впевнені, що кожен наш глядач став більш проукраїнським, ніж був до того.
Післясмак має значення
По завершенню СОР29 Міндовкілля провело ще один захід – так званий PostCOP – де підбило підсумки форуму. На думку більшості учасників для України СОР29 пройшов вдало. Наш павільйон був одним з найкращих і найвідвідуваніших – до нас завітали понад 7000 учасників конференції. А VR-майданчик від SaveDnipro та UAnimals привернув особливу увагу іноземців, за що Міністерка захисту довкілля та природних ресурсів Світлана Гринчук висловила нам персональну подяку.
В рамках першої панелі на PostCOP слово мала наша Ірина Черниш. Її розповідь про досвід адвокації позиції України з використанням імерсивних технологій переривалася аплодисментами залу. А ми на цьому заході ще раз продемонстрували VR фільм всім, хто ще не встиг його подивитися. Також на PostCOP ми записали коротке відео зі спогадами про наш VR від тих, хто побував у Баку.
Зараз VR фільм, який демонструвався на СОР29, викладено на YouTube для перегляду усіма охочими. Рекомендуємо переглядати у VR-окулярах і навушниках, які додають просторову звукову картину. Перед переглядом встановіть в налаштуваннях відео максимальну якість і користуйтеся можливістю кругового огляду. Увага: контент містить чутливі сцени.
Наш VR-фільм англомовний, тож просимо поширювати його для іноземної аудиторії, якщо у вас є така можливість.
Подяки
Дякуємо всім, без кого цей проєкт не міг би відбутися: командам ГО SaveDnipro, ГО UAnimals, студії Mriya Production.
Проєкт реалізовано за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та CEO Club. Завдяки співпраці з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України команда проєкту отримала можливість представляти Україну на СОР29 у складі офіційної делегації.