У швейцарському Давосі 16-20 січня проходив Всесвітній економічний форум. Цьогоріч він відбувся під гаслом “Співпраця у фрагментованому світі”. Підсумуємо ключові події заходу, та оглянемо здобутки української делегації.
У 2023 році форум у Давосі, після невеликої перерви, пройшов у класичному офлайн-форматі. Востаннє ця подія проходила так аж взимку 2020 року, перед початком пандемії коронавірусу. Цьогоріч до Швейцарії приїхала рекордна кількість глав держав та урядів з 52 країн.
Під час Всесвітнього економічного форуму обговорювали багато питань, проте акцентували на чотирьох темах — вторгненні росії в Україну, стрімкому зростанні інфляції, загрозі світової рецесії та на зміні клімату. Іншими темами, що активно обговорювали, були: зростання цін на енергоресурси та продовольство, перехід до зеленої енергетики, зменшення викидів парникових газів, відновлення продовольчих, водних та океанічних систем, формування колообігу ресурсів, використання штучного інтелекту та створення метавсесвіту.
Одним із найбільш виразних слоганів, що описує більшість дискусійних панелей цього року, є: “Сьогодні планета є зацікавленою стороною”. Учасники обговорювали як економічними методами можна допомогти планеті, зокрема, понад 80 компаній пообіцяли посадити більш як 7 мільярдів дерев у 65 країнах, щоб призупинити зміну клімату.
Були й дискусії щодо того, як краще працювати з екосистемами та до яких фінансових збитків може призвести втрата біорізноманіття. Наприклад, забезпечення прав корінних народів на контроль над їхніми територіями визначили одним із найефективніших способів збереження екосистем. Такі народи представляють лише 5% людства, але захищають 80% біорізноманіття Землі, що засвідчено у доповіді «Впровадження знань корінних народів у збереження та відновлення ландшафтів». Цей висновок дуже важливий і для України, оскільки у повоєнній відбудові саме корінні кримські народи потенційно можуть зробити найбільший внесок у відновленні природи Криму.
Перспективною подією стало створення Коаліції міністрів торгівлі з питань клімату, до якої увійшло понад 50 міністрів. Коаліція забезпечуватиме політичне керівництво для зміцнення інклюзивного міжнародного співробітництва у сфері клімату, торгівлі та сталого розвитку. Поточний склад коаліції включає країни з усіх регіонів з різним ступенем розвитку та різною кліматичною вразливістю.
Всесвітній економічний форум є потужною платформою для політичних заяв. Урсула фон дер Ляєн, Президентка Європейської комісії, у своєму виступі зазначила, що “конкуренція та торгівля є ключем до прискорення чистих технологій та кліматичної нейтральності”. ЄС розглядає торгівлю як ключовий компонент для зменшення залежності від монополістичних ланцюгів постачання критично важливих матеріалів, включно із літієм і рідкоземельними елементами.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш виступив під час другого дня форуму. «Світ перебуває в «жалюгідному стані» через безліч «взаємопов’язаних» викликів, включаючи зміну клімату та війну росії в Україні», — заявив глава ООН.
Активною була й українська делегація на форумі в Давосі. В онлайн-форматі до міжнародної спільноти звернувся Володимир Зеленський, а на самій події виступила перша леді Олена Зеленська та прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Наше представництво у своїх промовах наголошувало на Українській формулі миру, необхідності постачання більшої кількості важкої зброї та фінансуванні повоєнної відбудови країни.
Окрім того, Олена Зеленська вкотре закликала міжнародну спільноту не допустити нової радіаційної аварії в Україні та звільнити Запорізьку АЕС від окупантів. А Денис Шмигаль наголосив, що відновлення України — це не благодійність, а можливість для прибуткових інвестицій та представив інвестиційне меню в різних галузях.
Важливим є те, що міжнародна спільнота вже зацікавлена у подальшому відновленні України. Зокрема, гендиректор найбільшої у світі компанії з управління активами BlackRock Ларрі Фінка повідомив, що планує координувати проєкт фінансування реконструкції України обсягом у мільярди доларів. Флінк вважає, що така ініціатива перетворить Україну на «маяк капіталізму». Водночас генеральний директор одного з найбільших інвестбанків Goldman Sachs Девід Соломон заявив, що в міру відновлення України з’являться хороші економічні стимули для реального доходу та інвестицій.
Загалом, Всесвітній економічний форум, що відбувся у Давосі 16-20 січня, став ще однією платформою, де Україна могла просувати свій порядок денний. Дуже важливо, що найвпливовіші люди світу були готові слухати. Припинення війни та післявоєнне відновлення країни — стали ключовими темами. Учасники форуму також багато дискутували щодо ролі людства у зміні клімату та обговорювали подальші кроки, що допоможуть зупинити глобальне потепління та досягти сталого розвитку. Деякі висновки здаються доволі перспективними, тож залишається лиш дочекатися їх втілення, щоб дізнатися як це вплине на майбутнє.