48 днів повномасштабної війни показали, що від росії можна очікувати будь-чого. Інформація про те, що агресор планує використати хімічну зброю з’являлася неодноразово. І ось ми маємо перші свідчення з Маріуполя, що погрози стали реальністю.
Обізнаний — значить захищений. Ми погоджуємося з такою думкою, тому зібрали в одній публікації корисну інформацію, яка допоможе захистити себе в разі хімічної атаки.
Хімічна зброя — це зброя масового ураження, дія якої заснована на токсичних властивостях хімічних речовин.
В її основі можуть бути різні речовини:
- задушливі, наприклад фосген, який уражає організм тільки через органи дихання. У результаті легенева тканина при впливі фосгена стає проникною до рідкої частини крові ― плазми. Легені заповнюються плазмою крові, і виникає набряк легень, що веде до порушення надходження в організм кисню, викликаючи при цьому задушення а у важких випадках смерть;
- шкірно-наривні, наприклад іприт, внаслідок дії якого на тілі з’являються дрібні бульбашки, які потім з’єднуються в одну, наповнену жовтою рідиною; коли бульбашка лопається, на тілі залишаються виразки, які довго загоюються;
- нервово-паралітичні, які перешкоджають передачі повідомлень мозку до м’язів тіла. Невелика їх крапля може бути смертельною. Наприклад, на фінальній стадії отруєння зарином людина впадає в коматозний стан і задихається в нападі судомних спазмів з подальшою зупинкою серця.
Заборона використовувати хімічну зброю
Усі перелічені групи речовини можуть бути використані під час війни в артилерійських снарядах, бомбах і ракетах.
Проте це заборонено Конвенцією про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та про її знищення (Конвенція про хімічну зброю) ― міжнародним договором у межах ООН, що має на меті повну заборону виробництва і використання хімічної зброї через її шкідливість для довкілля і здоров’я людини, а також визначає зобов’язання держав-учасниць у цій сфері.
Конвенція набула чинності з 1997 року, того ж року росія ратифікувала її. А це значить, що вона взяла на себе зобов’язання не виробляти, не застосовувати хімічну зброю і знищити всі її запаси. На той момент російські запаси хімічної зброї становили 40 тис. т.
Обізнаний — значить захищений
Способи ураження, симптоми та перша медична допомога постраждалим відрізнятимуться залежно від того, яку хімічну речовину використано у зброї.
Щоб дізнатися більше про види хімічної зброї та як діяти у випадку її застосування, радимо ознайомитися та зберегти в закладки такі публікації:
- Як діяти під час атаки із застосуванням хімічної зброї від Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки — загальна інформація та перші дії в разі небезпеки
- Що робити у разі хімічної атаки або аварії на хімпідприємстві — у зручному форматі розповідає про першу допомогу при ураженні хлором, аміаком, фосгеном, фосфіном, хлоридом водню, оксидами азоту
- Хімічна зброя росії: опис речовин, як вони діють — що саме росія може використати проти України
- «Проблема — розпізнати використання» — інтерв’ю кандидата хімічних наук про типи хімічної зброї, як розпізнати хімічну атаку та діяти в такій ситуації
- Застосування хімічної зброї: лікар розповідає про те, як можна захиститися — детальніше про хімічні речовини, що лежать в основі хімічної зброї, та що допоможе врятуватися від них.
Будьте обачними та бережіть себе!
Слава Україні! 🇺🇦