Минулого тижня в Києві вкотре погіршилася якість повітря, і ДСНС рекомендувала містянам щільно зачиняти вікна й обмежити перебування на вулиці. Однією з причин такої ситуації стало загоряння торфу в Київській області.
У цьому випадку, за повідомленням КМДА, під загрозою опинилися насамперед мешканці Оболонського району столиці. Проте чи відомо вам, де загалом найкраще повітря в Києві? А ми знаємо, принаймні як це було до повномасштабного вторгнення.
На початку року ми підбили підсумки масштабного дослідження якості життя та екологічної безпеки в Києві, яке охопило 2020—2021 роки. Зокрема, вивчали якість повітря в столиці на основі даних SaveEcoBot.
У нашому дослідженні для оцінки ми використовували шкалу AQI та станції моніторингу, які працювали більше ніж 50 % часу протягом року. За цією шкалою що нижчі показники, то краща якість повітря. У середньому протягом 2020 року більшість станцій моніторингу якості повітря (63 станції) показували «добрий рівень», тобто від 0 до 50 AQI. Водночас 16 станцій показали «помірний рівень» забруднення, тобто від 51 до 100 AQI. Повітря у мікрорайонах з помірним рівнем забруднення може з певною регулярністю викликати дискомфорт при диханні в людей з чутливих груп. Проте це не значить, що в окремі дні в столиці не фіксували суттєвих перевищень.
Загалом можна сказати, що повітря на лівому березі міста гірше, ніж на правому. Найбільше точок вимірювання якості повітря з «помірним показником» у Деснянському, Дніпровському та Дарницькому районах.
У центральній частині міста спостерігалася краща ситуація, особливо це стосується Печерського району, який за рівнем якості повітря отримав найкращі показники серед інших районів. Також показники «хорошого рівня» має і Голосіївський район.
Утім, у центрі не обійшлося і без місць з показниками AQI «помірного рівня». Особливо це стосується мікрорайону Старе місто в Шевченківському районі, де одні з найвищих показників забруднення повітря по місту, а їхнє середнє значення було схожим, як на лівому березі.
Голосіївський район: загалом ситуація з індексом якості повітря серед мікрорайонів перебувала на гарному рівні. Найкращий показник серед мікрорайонів на Теремках і поблизу КНУ — 22,82 AQI.
Дарницький район: «добрий» і «помірний» рівень. Найкращий показник був поблизу Осокорків — 31,58 AQI. Дещо іншою була ситуація на Позняках і в Харківському мікрорайоні, Новій Дарниці та Червоному хуторі, де показники коливалися в межах 53,24—61,84 AQI.
Деснянський район: саме тут серед усіх інших районів протягом 2020 року спостерігався лише помірний рівень забруднення AQI. На Троєщині зафіксували цифру 66,01, на Лісовому масиві та Биківні ситуація була дещо краща — у межах 58,4 AQI.
Дніпровський район: «добрий рівень» у Райдужному мікрорайоні та на Воскресенці, середнє значення AQI перебувало на рівні 31,41, «помірний рівень» зафіксували в Соцмісті та Старій Дарниці.
Печерський район: загалом у районі спостерігався лише «добрий рівень» якості повітря. Зокрема, найкращий результат якості зафіксовано на Печерську, Саперному полі та Черепановій горі — 18,89 AQI.
Оболонський район: у вибірці району спостереження велося в трьох мікрорайонах — Мінському та Пріорці, Південній Оболоні та Північній Оболоні. Усі мікрорайони за шкалою оцінювання малий «добрий рівень».
Соломʼянський район: дані в мікрорайонах відповідали «хорошому рівню» якості повітря. Проте в Жулянах показник максимально наближений до граничного та переходу в «помірний рівень».
Шевченківський район: серед усіх мікрорайонів найкраща ситуація склалася на Нивках, де за AQI якість повітря відповідала «хорошому рівню». Старе місто має найгірші показники.
Ось таким було повітря в столиці в 2020—2021 роках.
А вам де зараз дихається найкраще?
Більше інформації шукайте тут.
А для тих, хто цікавиться аналітикою, ось наша таблиця даних.
Нагадуємо, за допомогою нашого SaveEcoBot можна відстежувати показники якості повітря як у Києві, так і в інших містах. Для цього потрібно зайти на мапу якості повітря або ж додатися до чатботу в телеграмі або вайбері.
Більше еконовин у нашому телеграм-каналі.
Дослідження проведене в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики та адвокації України, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.