Зарин — це нервово-паралітична речовина, за звичайних умов — безбарвна рідина без смаку і запаху, надзвичайно токсична. Може уражати людину як при потраплянні безпосередньо на шкіру, так і при вдиханні випарів.
Перші ознаки ураження зарином:
- звуження зіниці;
- утруднення дихання;
- виділення з носа;
- закладеність у грудях.
Надалі може з’являтися нудота та посилене слиновиділення, після чого втрачається контроль над функціями організму. Також може спостерігатися блювання, мимовільне сечовипускання та дефекація, конвульсії. На фінальній стадії отруєння зарином людина впадає в коматозний стан і задихається у нападі судомних спазмів з подальшою зупинкою серця.
Як захиститися?
Запам’ятайте: зарин важчий за повітря!
- Якщо можливості евакуюватися немає, то у квартирі або будинку потрібно щільно зачинити вікна, двері, вентиляційні отвори, герметизувати всі щілини, не користуватися кондиціонером. Зарин важчий за повітря, тому у квартиру на високих поверхах випари зарину потраплять тільки в невеликій кількості.
- Якщо поруч є бомбосховище з системою фільтрації повітря (!) або метрополітен. Якщо ви не впевнені в наявності фільтраційної системи, то краще не ризикувати.
- Не забувайте про індивідуальні засоби захисту. Найбільш універсальним є протигаз ДП-5 чи протипиловий респіратор Р-2 промислового виробництва. Але в умовах війни дістати їх майже неможливо, тож не забувайте про протипилові тканинні маски.
Перша допомога
- Ізолюйтеся від джерела ураження;
- Звільніться від одягу та обробіть слизові: промийте очі звичайною водою або слабким 1 % розчином бікарбонату натрію;
- Якщо зарин потрапив на шкіру або одяг, скористайтеся слабким розчином лугу для знешкодження отрути;
- Якщо отруєння сталося через рот, терміново промийте шлунок.
Детальні інструкції на випадок хімічних атак від Центру стратегічних комунікацій та дезінформації.
Бережіть себе!