“Ви задовбали, в Україні вже не лишилося заводів, дайте людям нормально працювати!” – це типовий наїзд того, хто топить за “міцних господарників”. Як ми вже знаємо, така позиція може бути не тільки щирою, але й за гроші дяді-олігарха.
“В Україні не лишилося заводів”
Ніхто вже не купуватиме телевізори з кінескопом, нікому не потрібні мотоцикли конструкції 60-х років. Такі виробництва давно позакривали в Україні, бо продукція не затребувана, а гроші в нову технологію не вклали.
Але є ті, хто, наприклад, робить метал, а авто з нього виготовляють вже в іншій країні. Це сировинне виробництво, воно працюватиме, поки не зітреться до дірок. Питання лише в тому – коли це станеться.
Вже зараз обачливі власники відмовляються від старого обладнання. Без цього їхні підприємства дійсно позакривалися би повністю. Вони модернізують потужності, і як результат – компанія працює далі, а робітники не втрачають роботу. Ще й отримують кращі робочі місця.
Що загрожує тим, хто не робить цього?
На жаль, українське законодавство досі переважно дозволяє працювати на старому обладнанні. Але Європа стає дедалі менш прихильною до продукції з високим вуглецевим слідом. Якщо простіше, то незабаром вони введуть для неї додаткове оподаткування, і вона стане взагалі нерентабельною. Ось тоді заводи, дійсно, почнуть закриватися.
А поки що в Україні працює кількасот найбільших забруднювачів повітря (це підприємства 1 групи) і на порядок більше забруднювачів трішки меншого розміру, але сукупно не меншого масштабу (2 і 3 групи).
“Дайте людям нормально працювати”
“Термін придатності” немодернізованих підприємств добігає кінця, і скоро від них почнуть позбавлятися, як від непотребу.
Наприклад, всі вугільні ТЕС вже вичерпали свій проєктний парковий ресурс. Зараз вони працюють на межі можливостей і все частіше виходять з ладу. Скільки пройде часу до того, як вщент зношене обладнання відмовить остаточно? І як тоді працюватиметься людям, якщо не займатися їхнім перепрофілюванням вже зараз?
Втрата ринку та відмова “простроченого” обладнання” – це ті речі, які здатні знищити завод, а заодно і робочі місця на ньому. Обидві загрози ліквідуються екологічною модернізацією. Як бачите, без неї кіна не буде.