29 березня 2022 року відбулася онлайн-дискусія «Злочини проти довкілля під час війни», організована спільно ГО «Екодія» та Комісією з питань журналістської етики. У заході взяла участь голова SaveDnipro Ірина Черниш.
Зібрали основні думки, озвучені на дискусії.
Ірина Черниш, голова ГО «SaveDnipro»:
· ГО «SaveDnipro» у співпраці з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України й іншими розпорядниками даних розпочало публікацію актуальних даних на єдиній карті радіаційного фону в Україні https://www.saveecobot.com/radiation-maps. Дані збираються щодня автоматично або вручну фахівцями, навіть у найбільш небезпечних населених пунктах. На сьогодні існує 514 точок замірів по всій країні: 453 державних і 61 громадське та інше джерело даних. На жаль, немає показників безпосередньо з українських атомних станцій та Чорнобильської зони відчуження, але території поблизу них станції покривають.
· Окрім того, на сайті SaveEcoBot працює «Карта пожеж» https://www.saveecobot.com/fire-maps, за допомогою якої можна відстежувати напрямок вітру та кількість пожеж в Україні за останні 24 години, зокрема в Чорнобильській зоні відчуження. Дані публікуються на основі показників NASA.
· У розділі аналітики на сайті SaveEcoBot з’явилася нова сторінка зі статистичними даними про пожежі в Україні https://www.saveecobot.com/analytics/fires. Зокрема, можна дізнатися загальну кількість пожеж в Україні та окремо в кожній області та Чорнобильській зоні відчуження, їх динаміку за останній місяць тощо.
· росія — це ворог, якого можна прирівняти до терориста, що навмисно створює загрозу як українцям, так і всьому світу.
Роман Шахматенко, заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції
· Нам вдалося налагодити інструментарій збору інформації про воєнні злочини, що завдали шкоди довкіллю. На основі зібраної інформації ми формуватимемо кейси, з якими плануємо звернутися до ІСJ — Міжнародного суду ООН та ICC — Міжнародного кримінального суду.
· Зараз у полі нашої уваги розробка методик, які допоможуть оцінити вартість завданої шкоди екосистемним послугам і стягнути з агресора відповідну компенсацію.
Євгенія Засядько, керівниця відділу клімату ГО «Екодія»
· Наразі за допомогою відкритих джерел ми зафіксували 111 прикладів екологічних злочинів, найбільше з яких стосуються пошкодження промислових об’єктів (43), інші — енергетичної безпеки, впливу на морську екосистему, інші екосистеми, відходів тваринництва, ядерної безпеки.
· Один з прикладів — пошкодження високовольтної електричної мережі, що в результаті призвело до затоплення шахти «Золоте» в Луганську. Внаслідок воєнних дій були пошкоджені ТЕЦ та ТЕС — Чернігівська, Луганська та Трипільська. Охтирська ТЕЦ повністю зруйнована.
· Найбільший ризик для України та світу зараз — ядерний. Станом на зараз воєнні дії безпосередньо торкнулися двох атомних електростанцій — Чорнобильської та Запорізької, а також ядерної установки «Джерело нейтронів» у Харкові, яка перебуває під постійним обстрілом росіян.
Що робити в цій ситуації? Один з перших кроків — світ має відмовитися від викопного палива, адже саме воно зараз приносить росії прибуток і, як наслідок, — фінансування війни.
Олексій Василюк, голова ГО «Українська природоохоронна група»
· Найгірша ситуація зараз у районі Ірпеня, Бучі, інших міст неподалік і аж до Чорнобиля, адже тут горять ліси.
· Є відомості, що окупанти навмисно обстрілювали чорнобильські ліси з артилерії, коли вітер дув у бік Києва, щоб погіршити радіаційну ситуацію. На щастя, захоплення ЧАЕС і ЗАЕС поки що не призвело до трагічних наслідків, але описані вище дії вже впливають на людей. Це ядерний тероризм. Ще один приклад — пошкодження резервуарів з аміаком на Сумщині. Для економіки це незначна шкода, проте для громадян — еквівалент використання хімічної зброї.
· Російські військові навмисно вчиняють дії, які призводять до погіршення екології та умов життя людей.
· Зараз близько 44 % заповідної зони опинилося у зоні воєнних дій або гуманітарної катастрофи.
· Закликаю фіксувати кожну дрібницю, щоб після війни ми змогли оцінити всю шкоду, завдану екології.
· І головне: майбутнє буде, природа відновиться.
Відеозапис дискусії можна переглянути за лінком: https://www.youtube.com/watch?v=lfJKp7ljTZc